Kredi Kartı Ekstresi Nedir

KREDİ KARTI EKSTRESİ NEDİR?

Kredi kartı artık günlük hayatımızın en önemli parçalarından birisi ve neredeyse herkeste en az bir tane bulunduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla kredi kartımızı doğru bir şekilde yönetmek ve bilhassa kredi kartı ekstresinin ne olduğu hakkında detaylı bilgilere sahip olmak çok önemli. Sizler için ekstreler hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi kartı ekstresi, en basit tabiriyle, kartınızı kullanarak gerçekleştirdiğiniz harcamaların özetini ve bilgisini size sunan resmi bir belgedir. Bu ekstrede, hem dönem içerisinde gerçekleştirdiğiniz harcamaların detayları yer alır, hem de önceden kalan borçlarınız, faizler, asgari ödemeler ve hesap tarihi bilgileri bulunur. Dolayısıyla kartınızı hem doğru bir şekilde kontrol edebilmek hem de ödemeleri yapabilmek için bu belgeyi görmeniz gerekiyor.

Fakat bazı bankalar ekstrede fazladan bilgiler sunabildikleri gibi, bazıları ise bunu direkt olarak e-posta adresinize göndermeyi tercih edebiliyorlar. Dolayısıyla ekstreyi nasıl alacağınız konusunda bankanızla görüşmeyi unutmayın.

Kredi Kartı Ekstresi Ne Zaman Kesilir?

Kredi kartı ekstreleri, kartın son ödeme tarihinden 10 gün önce kesilirler ve dolayısıyla ekstreyi almanızla birlikte 10 günlük bir müddet sonunda borcunuzun en az asgari bedelini ödemeniz gerekmektedir. Fakat kağıt posta ile ekstreyi almayı tercih eden tüketiciler, borçlarından daha geç bir zamanda haberdar olabildikleri için 10 günden az vakit de kalmış olabilir.

Ek Kartların Durumu Nedir?

Pek çok banka, bir karta bağlı olarak oluşturulan ek kartlar için ayrı bir ekstre sunmamakla birlikte, bu seçeneği genellikle tüketiciye veriyor. Yani dilerseniz tüm borcunuzun ana kartınızın ekstresine yansıtılmasını sağlayabileceğiniz gibi, dilerseniz ek kartlar için ayrı bir ekstre oluşturulmasını da sağlayabiliyorsunuz. Fakat bu imkanın bankanız tarafından sunulup sunulmadığını sormanız gerekiyor.

Ekstre Ödenmezse Ne Olur?

Ekstrelerde bulunan asgari ödemeyi ödemeniz halinde, bankanız herhangi bir yaptırım uygulamayacaktır ancak nakit çekimlerinde sınırlamalar da görülebilir. Lakin asgariyi ödememeniz durumunda, kartınız tamamen kullanıma kapatılabilir ve bankalar yasal yöntemlere başvurabilirler. Ancak asgariyi ödemenin kalan borca faiz işlenmesine neden olacağını da akıldan çıkarmamalı, mümkün mertebe ödemelerinizin tamamını yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.