Kredi Kartı Borçlarımı Ödeyemiyorum

KREDİ KARTI BORÇLARIMI ÖDEYEMİYORUM

Yayın Tarihi06 Haziran 2017 | EĞİTİM

Kredi kartları bazı noktalarda hayatımızı kolaylaştıran nesneler olurken bazen de borçlardan dolayı intiharlara kadar giden ciddi problemlere yol açabiliyorlar.

Yanınızda nakit yokken, internetten alışveriş yaparken, bonus alırken veya taksit yaparken faydalarını gördüğümüz bu kartları gelir düzeyimizle uyuşmayacak seviyede kullandığımızda işin içinden çıkılmayacak sonuçlar elde edebiliyoruz.

Eğer siz de kredi kartı borçlarınızla başa çıkarken sorunlar yaşıyorsanız ve daha bilinçli bir kart kullanıcısı olmak istiyorsanız sizin için bazı tavsiyelerimiz var. Bundan sonra kredi kartı borçlarımı ödeyemiyorum dememek için önerilerimizi takip edin.

Limit artırımlarını reddedin

Gelir düzeyine bakılmaksızın bazı bankalar kredi kartı müşterilerine asimetrik limit oranları veriyorlar ve bunu yaparken müşterinin talebi veya izni istenmiyor. Daha yüksek limit iştahınızı kabartabilir ama böyle bir durumla karşılaştığınızda, eğer limit gelir düzeyiniz ile uyumlu değilse banka müşteri hizmetlerine bağlanarak bir an önce artırımı geri almalarını rica edin. Böylece nefsinize güvenemediğinizde orantısız harcamalarınızı engellemiş olursunuz.

Asgari ödemeden daha yüksek ödeme yapın

Pek çok kart kullanıcısının yüksek borç sahibi olmasının sebebi asgari ödemeler yapmasından kaynaklanır. Yapılan ödemeler göze ne kadar az görünürse o kadar az dikkat çektiğinden daha fazla harcamanın da yolu açılır ve asgari ödeme limitleri göze görünür hale geldiğinde borcunuz da altından kalkılamayacak düzeye gelmiş olur. Bu nedenle aylık ödemenizi yaparken %50 gibi yüksek oranlarda ödemeler yapmaya çalışarak kartınızın size gerçek maliyetini göz önünde bulundurmaya çalışın.

Birden fazla kredi kartı kullanmayın

Harcamalarınızı farklı kartlardan değil de tek bir karttan yaparsanız borç takibinizi daha rahat yapabilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz. Ayrıca çeşitli bankaların borç yapılandırma hizmetlerini kullanırken tüm borçlarınızı aynı anda hızlıca yapılandırabilirsiniz.

Borç yapılandırma hizmetlerini kullanın

Çeşitli bankaların birikmiş kredi kartı borçlarınızı taksitlendirme kampanyaları mevcut. Bu hizmetlerden faydalanarak borçlarınızı azaltmaya çalışırken azalan borçların yerine yenilerini koymazsanız ciddi anlamda kurtulabilirsiniz.

Ek kartlarınızı kapatın

Aile ve yakınlarınız için çıkarttığınız ek kartlarınızı bir an önce kapatın. Yaptığınız harcamaların kontrolünü elinizde tutabilmek borçlardan kurtulmakta yanınızda olacak ilk şeydir.

Bu beş maddeye ek olarak en büyük yardımcınızın otokontrol olduğunu unutmayın. Borçlarınızdan gerçekten kurtulmak istiyorsanız bu isteğinizi gerçeğe çevirecek güce de sahip olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.