Kramp Neden Oluşur, Nasıl Geçer

Kramp Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Kramp maalesef kaslarda ortaya çıkan istemsiz kasılmalar olarak karşımıza çıkıyor ve bunun neticesinde oldukça ağrılı, can sıkıcı bir süreç oluşabiliyor. Normalde kas hareketlerimizi yaparken, beynimiz kasların kasılma sinyalini gönderir ve kasılma sona erdiğinde de gevşemeleri için bir diğer sinyal gönderir. Ancak kramplar sırasında kasılma sinyali sinirler tarafından istemsizce yaratılır ve bunun ardından gevşeme sinyali gelmediği için kaslar sürekli olarak kasılı kalırlar. Kramp neden oluşur ve nasıl geçer diyenler için gerekli bilgileri bir araya getirdik.

Uzmanlar krampların on dakikaya kadar uzayabildiklerini ve bu sırada kramp giren bölgede kasların kasıldığını dışarıdan elle hissetmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Genelde yaş ilerledikçe kramplarda artış görülse de, pek çok gençte de kramplar ortaya çıkabilirler.

Kas kramplarının en sık rastlanan sebepleri arasında kasları aşırı yormak, su içmemek ve yaralanmalar yer almaktadır. Zira çok yorulan kaslarda gevşemeyi sağlayacak enerji bulunamayabilir ve bunun yanında su yoksunluğu kasların sodyuma erişmesinde zorluklar yaratabilir. Yaralanma vakalarında ise kasların kendileri yahut onlara bağlı sinirler hasar görerek kasılma mekanizmasını yanlış yönetiyor olabilirler.

Pek çok vakada ise potasyum, magnezyum ve kalsiyum düzeylerinde düşüklük görülmektedir. Özellikle hamilelerde ve yaşlı bireylerde ortaya çıkan mineral eksikleri, kasların ve sinirlerin çalışmaları için gerekli olan minerallerin yoksunluğunu ortaya çıkarırlar ve bunun neticesinde kasların çalışma sistemi bozulur.

Alkolizm, fıtık, böbrek sorunları, şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları, kas hastalıkları, kireçlenme, parkinson, addison hastalığı, siroz, tiroid, ishal, varis ve vitamin eksikliklerinin yanında pek çok diğer hastalık ise bilhassa gece uyurken ortaya çıkan kas kramplarının oluşmasına sebep olmaktadırlar. Bazı vakalarda ise bu gece kramplarının herhangi bir sebebi bulunamamaktadır.

Kramplardan kurtulabilmek için öncelikle yeteri kadar su içmeli, mineral alımınıza dikkat etmeli, kasları aşırı yormaktan ve aynı hareketleri tekrar etmekten kaçınmalı, ayrıca yaralanmalarda hemen uzmanlara görünmelisiniz. İşin özü, doğru bir beslenme ve spor düzeni ile krampların pek çoğunun önüne geçmeniz mümkün olmaktadır.

Ancak sağlıklı ve düzgün bir hayat yaşamanıza karşın yoğun kramplarınız varsa, bunun arkasında bir hastalık yatabileceği için uzmanlara görünmeli ve gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.