Kraliçenin Kurabiyesi Nasıl Yapılır Tarifi

KRALİÇENİN KURABİYESİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi23 Nisan 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Kraliçenin kurabiyesi ya da kraliçenin beş çayı kurabiyesi olarak adlandırılan yapımı kolay ve oldukça lezzetli olan kurabiyemiz, acil çıkan misafirler, aileniz veya bir anda gelen tatlı yeme isteğiniz için hazırlayabileceğiniz en iyi seçenekler arasında bulunuyor. Kraliçenin kurabiyesi tarifimizde olabildiğince sade ve kolay bir hazırlanma metodunu da sizler için belirledik. Fakat bu kurabiyenin değişime çok açık olduğunu ve kendi sevdiğiniz meyveler yahut malzemeler ile biraz daha renkli hale getirebileceğinizi de belirtmek gerek. Malzemelerden sevmedikleriniz olursa onları çıkararak yerine uygun gördüklerinizi de ekleyebilirsiniz. Dilerseniz hemen kraliçe kurabiyesi tarifimizle devam edelim.

Kraliçenin Kurabiyesi Malzemeleri

  • Portakal kabuğu (bir adet)
  • Tereyağı (yüz kırk gram)
  • Limon kabuğu (bir adet)
  • Toz şeker (yüz elli gram)
  • Bitter çikolata (seksen gram)
  • Un (iki yüz gram)
  • Kuru çay (iki yemek kaşığı)
  • Yumurta (bir adet)

Kraliçenin Kurabiyesi Tarifi

Kurabiyemizi yapmaya başlarken ilk olarak mutfak robotumuzun içerisine portakal ve limon kabuklarımızı yerleştiriyor, bunların güzelce küçük parçalar haline gelmesini sağlıyoruz. Eğer mutfak robotunuz yoksa rende de kullanabilir, hatta bıçak tutuşunuz çok iyiyse bıçakla da minik parçalara ayırabilirsiniz fakat en iyi sonuçlar tabii ki mutfak robotundan alınıyor.

Parçalara ayırdığımız kabuklarımızı bir kap içerisine alıyoruz ve şekerimizle oda sıcaklığında beklettiğimiz tereyağımızı bu kaba ekliyoruz. Malzemeleri güzelce bir karıştırdıktan sonra içerisine unumuzu, kuru çayımızı, yine ufak parçalar haline getirdiğimiz çikolatamızı ve yumurtamızı da ekliyor, hepsini birden olabildiğince güzel bir şekilde karıştırarak homojen görünen bir karışım hazırlıyoruz.

Karışımımız artık hafiften ele yapışacak bir hal aldığında bir kaşık vasıtasıyla parça parça alarak tepsimize yuvarlak olarak yerleştirebiliriz. Ancak dileyenler kurabiye şekil kapları da kullanarak daha güzel bir görünüm elde edebilirler. Fırınımızı artık 180 dereceye ısıtabilir ve yaklaşık olarak 20 dakika boyunca kurabiyemizi pişirebiliriz.

Pişirdiğimiz kurabiyelerimizi tabaklara bölüştürdükten sonra yanına güzel de bir çay yaparak misafirlerinize sunabilirsiniz.

Bu tarifimizin en önemli yanı, kesinlikle 20 dakikadan fazla pişirmemek gerekmesi. Bu nedenle fırında bir şeyler unutma huyunuz varsa 180 yerine 160 derece yaparak biraz tolerans elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.