Kötü Hissedince Ne Yapmalı

KÖTÜ HİSSEDİNCE NE YAPMALI?

Günlük hayatın stresi, sahip olduğumuz psikolojik sorunlar, ailevi problemlerimiz veya sadece kötü hava! Günümüzün kötü geçmesi ve kendimizi içinden çıkılmaz bir dert içindeymiş gibi hissetmemiz için herhangi bir sebep geçerli olabilir ve dolayısıyla bu moral bozukluğu yaşantımıza devam etmemize de ciddi anlamda engel olabilir. Kötü hissedince ne yapmalı sorusunu kendine soranlar için hazırladığımız bazı tavsiyelerimiz var ve böylece kendinizi biraz daha iyi hissedebilmeniz için dikkat etmeniz gerekenlere değinmeye karar verdik.

Moraliniz bozulunca kendinizi eve kapatmak istediğinizi biliyoruz. Fakat bu durum maalesef giderek daha da kötü bir hale gelmenize neden olacak ve bu paradokstan kurtulabilmek için kendinizi dışarı atmanız gerekiyor. Evinizin yakınlarında bir park varsa oraya giderek güneşin keyfini çıkarabilir, etraftaki mağazaları gezebilir, yahut sadece temiz hava almak için bir iki kilometrelik bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüşün sizi bir hayli kendinize getireceğini söyleyebiliriz.

Eğer illa ki evde kalmak istiyorsanız da yapabileceğiniz şeyler var. Bunlardan birincisi evin dekorasyonu üzerinde biraz değişiklik yapmak. Evdeki tabloların yerlerini değiştirebilir, bazı eşyaları başka yerlere taşıyabilir ve evde bir yenilik varmış gibi davranabilirsiniz. Bu tip değişimler size iyi gelecektir ve her zamanki monotonluktan kurtulmanız için geniş bir imkan sunacaktır.

Evde dizi ve film dünyasına biraz dalmak da kötü bir günü güzel hale getirebilir fakat dram ve duygusal dizileri, filmleri izlemek yerine biraz daha günlük komedileri takip ederek gerçekten moral bulabilirsiniz. Pek çok kişi depresyonda olduğu için dram dolu yapımları seyretmeye devam eder ve bu da herşeyi biraz daha içinden çıkılmaz bir hale getirir.

Depresyon ve kötü bir ruh halinin dostlarınızla görüşmenize bile engel olduğunu biliyoruz lakin aile bireylerinizle görüşmek dostlarınızla görüşmekten çok daha farklı bir konu. Bu yüzden size destek olacağını bildiğiniz anne, baba, kardeş veya kuzen gibi kişilerle dertlerinizi, neden gününüzün kötü geçtiğini paylaşabilir, bu sayede onların verdiği moral ve sohbet ile keyfinizi yerine getirebilirsiniz.

Kötü bir günü iyi hale getirmenin en baş kuralı ise kötü bir gün geçirdiğinizi kabul etmek. Her şey yolundaymış gibi rol yapmak maalesef uzun vadede duygularınızın bastırılmasına ve daha sonra sizi daha büyük depresyonlara sokmasına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.