Kötü Giden İlişki Nasıl Düzeltilir

KÖTÜ GİDEN İLİŞKİ NASIL DÜZELTİLİR?

İlişkiler hayatımızın bir parçası ve sadece sevgili olmaktan tutun da nişanlılık ve evlilik döneminde bile ilişkilere has sorunlar karşımıza çıkabiliyorlar. Dolayısıyla bu sorunların bir süre sonra ilişkinin daha kötüye gitmesine neden oldukları ve evlilikleri bile sonlandırabildikleri bir gerçek. Bu nedenle kötü giden ilişki nasıl düzeltilir sorusuna yanıt vermek de bir o kadar önem kazanıyor. Unutmayın ki bir ilişkide sorunları çözmeden dile getirip durmak maalesef sadece onların etkilerinin katlanarak artmasına neden olacaktır ve bu nedenle bir şeyler yapmaya başlamak gerekli.

Çiftler arasındaki sorunların pek çoğu genellikle iletişimsizlik ve empati sahibi olmamak sebebiyle ortaya çıkıyor. Birbirlerinin yaşadıklarını anlamlandıramayan ve neden öyle davrandıklarını kavrayamayan çiftler, bunun beraberinde gelen sorunların da üstesinden gelemiyorlar ve dolayısıyla bir süre sonra aradaki bağ tamamen kopuyor. Bu soruna bir son verebilmek için kimin haklı olduğu kavgasını bir kenara koymalı, aranızda diyalog oluşturabilmelisiniz. Zira pek çok durumda çiftlerden her ikisi de haklı oluyor ve ortadaki sorunlar çözülmeden kalıyorlar. Empati ise biraz daha uğraş istiyor ve karşınızdaki kişinin neden öyle davrandığını anlamanızı gerektiriyor.

İlişkiler uzun vadede biraz monoton hale gelmeye meyillidirler ve ilişkinin başlarında yapılan şeyler önceleri yeni oldukları için heyecan verirlerken, bir süre sonra rutin haline gelerek can sıkıcı olmaya başlarlar. Bu nedenle devamlı aynı şeyleri yapan bir çiftseniz ve bu durum hayatlarınızı daha sıkıcı bir hale getirmeye başladıysa, tek yapmanız gereken birbirinize sürprizler hazırlamak ve hayatınızı biraz daha değiştirerek geçmişte yapmadığınız şeyleri yapmaya başlamak.

Düzgün ilerleyen bir ilişkinin temellerinden bir tanesi de cinselliği doğru şekilde yaşamaktır. Bazı ilişkilerde cinsellik hiç söz konusu olmazken, evli çiftlerde yıllar içerisinde cinselliğin azalması mümkün olmakta, ilişki sırasında hep aynı süreçleri izlemekten dolayı cinsel ilişki monotonlaşabilmekte. Dolayısıyla her iki tarafın da keyif aldığı renkli bir cinsel hayat, ilişkinin temellerinin oturması hususunda ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Her iki tarafın da kendini yıllar boyunca geliştirmeden hayatını sürdürmesi de ilişkilere dinamit etkisi yapmakta. Çünkü bireylerin hiç bir değişime uğramamaları hayatlarını statik hale getirmelerine neden olarak ilişkinin monotonluğuna katkıda bulunuyor. Dolayısıyla arada bir kendinizi hiç bilmediğiniz konularla ilgilenirken bulmanız ilişkinize bile katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.