Konut Kredisinin Avantajları Nelerdir

KONUT KREDİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ev almak istiyor ancak birikmiş paranız mı yok? Yoksa elinizdeki birikimler evi almanız için yeterli mi gelmiyor? Eğer her iki durumdan bir tanesine sıkışıp kaldıysanız, sizin de mortgage yani konut kredilerine göz atma vaktiniz gelmiş demektir. Konut kredisinin avantajları nelerdir sorusunu sizler için yanıtlamaya karar verdik ancak yine de kendi bireysel ekonominizi çok yormayın ve mantıklı kararlar vermeye çalışın. Pek çok kişinin ödeyemeyeceği kredi yüklerinin altına girerek zor durumda kaldığını da unutmayın.

Konut kredisinin en büyük avantajı, elbette eşe dosta borçlanmadan kendi evinizin sahibi olabilmek. Ülkemizde genellikle aileler çocuklarının ev almasına destek olmaya çalışıyorlar ancak bazen çocukların bu konuda gururlu olmaları nedeniyle kirada oturdukları görülebiliyor. Tabii ki bu tip borçlanmaların kişilere sizi manevi olarak da borçlu kılması, bazen istenmeyen bir durum haline gelebiliyor. Mortgage ise bankaya borçlandığınız için sizi bu manevi yüklerden azad ediyor. Bankayla aranızdaki sözleşme, bu borcun tek niteliği.

Sürekli olarak kira ödemek yerine kredi borcunu ödemek de bazen karlı olabiliyor. Özellikle de paranın bir kısmını peşin olarak ödeyerek daha az kredi çektiyseniz. Ancak bazı durumlarda kira giderinizin üzerine beş yüz liralara varan eklemeler yapmanız gerekebileceğini de unutmayın. Yine de bu durum biraz şans işi olduğu için ev arama kabiliyetinize bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ki sabit faiz ve ödeme oranlarının olması da konut kredisini avantajlı hale getiriyor. Kira giderleriniz yıllar içerisinde her sene %10 civarında zamlanır ve 10 sene sonra inanılmaz boyutlara gelir. Lakin bugün aldığınız kredi için 10 sene sonra da aynı taksidi ödüyor olacaksınız ve muhtemelen 10 senenin ardından o miktar pek de dişe dokunur bir şey olmayacak. Zaten bankalar da bunu bildikleri için kredilerin faiz kısmını en baştan almaya başlar, ana parayı son aylara bırakırlar.

Elbette evin değerinin eksper tarafından belirleniyor olması da sizi yanlış gayrımenkul yatırımlar yapma konusunda engeller. Zira eksperler genellikle ev bedelleri üzerine yetkin bilgilere sahip olduklarından, size çok pahalıya satılmaya çalışılan bir evi onların yardımlarıyla anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.