Konut Kredisi ile Ev Almak Mantıklı mı

KONUT KREDİSİ İLE EV ALMAK MANTIKLI MI?

Yayın Tarihi09 Mayıs 2017 | EĞİTİM

Pek çok kişinin aklındaki en kafa kurcalayan sorulardan bir tanesi elbette konut kredisi ile ev almak mantıklı mı sorusu. Zira son senelerde kredi imkanlarının hiç olmadığı kadar iyi hale gelmesi, tüketicileri kirada oturmak yerine konut kredisi çekmeye ve kendi evinin sahibi olmaya yönlendirdi. Fakat bunun herkes için aynı avantajlara sahip olmadığını ve bu yüzden biraz daha detaylı düşünmek gerektiğini belirtelim.

Zira konut kredisi her ne kadar ev almanız için peşinat harici tüm diğer parayı elde edebilmenizi sağlasa da, %25’lere ulaşan ciddi peşinat miktarlarını hali hazırda biriktirmiş olmanız gerekmesi bu işi daha zor hale getiriyor. Pek çok kişi maalesef konut kredisi alırken, peşinatı da ihtiyaç kredisi ile gidermeye çalışıyor ve bu durum çift kredi ödemeleri ile birlikte aileleri büyük bir darboğaza sokuyor. Günümüzde genelde eşlerin ikisi birden çalışsa da, tek kişinin çalıştığı hanelerde yahut çiftlerin işsiz kaldığı zamanlarda bu kadar çok kredi ödemesinin olması, maalesef bankaya ipotekli olan evin elinizden alınmasına neden oluyor.

Genellikle 10 yıl vadeli olarak alınan konut kredilerini alırken, 10 yıl boyunca en az bir kişinin kesinlikle çalışıyor olacağından emin olmalı, maddi sıkıntıya düşmeyeceğinizi garanti etmelisiniz. Aksi taktirde yıllarca faiz ödedikten sonra evinizin sizden alınması ciddi bir maddi kayıp doğuracaktır.

Tabii ki konut kredisinin mantıklı hale geldiği anlar da var. Geliri iyi olmasına rağmen para biriktiremeyenler ve çok harcayanlar bunun başında geliyor. Ayrıca peşinatını çoktan kenara koymuş ve artık kirada durmak istemeyenler, ya da ev parasının büyük kısmını zaten biriktirmiş olup sadece üçte birlik bir kısmı eksik kalanlar gibi pek çok kişi, konut kredisinden daha iyi bir şekilde faydalanabilir çünkü bu durumda altına girilen maddi yükümlülükler oldukça azalacaktır.

Konut kredisinin bu konudaki en büyük avantajı, 10 yıllık bir kredi aldığınızda, 10 yıl içinde sizin gelirlerinizin artmış olmasına karşın kredinin sabit duracak olması. Bunun yanında satın aldığınız evin bedeli de 10 yıl içinde muhtemelen oldukça artmış olacaktır ve böylece ciddi karlar elde etmeniz mümkün olacaktır. Lakin bu bahsettiğimiz durumların hepsi düzenli geliri olan ve bu geliri 10 yıl boyunca koruyabilecek olanlar için geçerli. Bilhassa devlet memurları, mortgage kredilerinden ziyadesiyle faydalanabiliyorlar.

Bu konuda yapılan mantıklı işlerden bir diğeri ise, hali hazırdaki evinde zaten oturan ve ikinci dairesini almak isteyenlerin konut kredisi almaları. İkinci dairenizi konut kredisiyle aldıktan sonra daireyi kiraya verebilir, böylece kredinin ödemelerinin büyük bir kısmının kira üzerinden karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kredinin vadesi bittiğinde böylelikle düzenli olarak gelen bir kira geliriniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.