Koltuk Altı Botoks Tedavisi Nedir

KOLTUK ALTI BOTOKS TEDAVİSİ NEDİR?

Yayın Tarihi12 Ekim 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Koltuk altları bazı insanlarda çok az terlerken ve neredeyse doğru düzgün koku yaymazken, bazılarında ise kıyafetlerin rengini attıracak kadar çok terleme ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bunun temel sebepleri arasında sempatik sinir sisteminin uyarılma derecesi ve kişinin ter bezlerinin çalışma frekansı bulunmaktadır. Dolayısıyla doğuştan ter bezleriniz sık çalışacak bir şekilde geliştilerse, burada oluşacak terden kurtulmanın doğal bir yolu pek kalmıyor. Koltuk altı botoks tedavisi ise bu konuda en etkili çözümlerden birisi haline geliyor.

Koltuk altı terimiz aslında salgılandığı anda herhangi bir renk veya kokuya sahip değildir. Fakat koltuk altının bakteri gelişimine uygun yapısı sebebiyle terle birlikte bu bölgede yoğun bir bakteri çoğalma süreci başlar. Bakterilerin yarattıkları artıklar ise maalesef uzun vadede kokuya sebep olurlar.

Botoks tedavisi, bu bölgede bulunan terlemenin oldukça uzun vadeli olarak yok edilmesi veya çok azaltılması için ciddi bir imkan sunmaktadır. Terlemenin gerçekleştiği bölgeye sulandırılmış botoks ilacı bir enjektör yardımıyla enjekte edilmektedir ve ilacın sahip olduğu özellikler sayesinde terleme son bulmaktadır. İşlemin gerçekleştirilmesi esnasında herhangi bir ağrı hissedilmemesi için lokal anestezi altında uygulandığını da unutmamak gerekiyor.

Bu botoks uygulaması 20 ila 30 civarı delik ile gerçekleştirilir ve ilacın koltuk altına yayılması sağlanır. İlk gün ortaya çıkabilecek bir miktar ağrı ve morluklar haricinde ciddi bir yan etkisi de yoktur fakat emziren ve hamile annelerde botoks tedavisi uygulanmamaktadır. Diğer rahatsızlıklarınız için de uzmanınıza danışarak kullandığınız ilaçların botoks ile bir sorun yaratıp yaratmayacaklarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Koltuk altı botoks uygulamasının ardından yaklaşık olarak 9-12 ay süresince koltuk altlarınızda terleme olmayacaktır. Fakat ilk seansın ardından bazı bölgelerde hala terleme devam edebilir ve bu terleme bölgeleri iyot testi adlı bir test ile ikinci bir seansta tespit edilerek buralara bir miktar daha botoks uygulaması yapılabilmektedir.

Yapılan araştırmalar, 12 aylık süre dolduktan sonra bile terlemenin hem kadınlar hem de erkeklerde ciddi anlamda azaldığını, daha etkili sonuçlar için yılda bir tekrarlanmasının faydalı olacağını gösteriyorlar. Tedavinin şimdilik bilinen ciddi bir zararı ya da yan etkisi ise yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.