Koltuk Altı Bakımı Nasıl Olmalı

KOLTUK ALTI BAKIMI NASIL OLMALI?

Koltuk altlarımız aslında vücudumuzun en çok çile çeken yerlerinden bir tanesi çünkü gün içerisinde bu noktada bulunan ter bezleri, vücuttan toksinleri atmak ve ayrıca vücut sıcaklığını dengelemek için oldukça çalışırlar ama bu bölgenin kapalı ve katlanır bir yapıya sahip olması, ayrıca bol miktarda tüylenme eğiliminde olması, bölgedeki cildin de ciddi anlamda tahriş olmasına sebep olur. Buna bir de ter kokusunun beraberinde getirdiklerini katarsak, koltuk altı bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabını araştırmak oldukça doğal. Sizler için koltuk altlarınızın bakımlı kalabilmesi için yapmanız gerekenleri bir araya getirdik.

Koltuk altlarındaki terlemeye ve kokuya bir son vermek, bu bölgede oluşan kararmaların da önünü almanıza yardımcı olacaktır. Bu kokunun ve cildin zarar görmesinin esas sebebi ter değil, terle birlikte çıkan diğer maddelerin, bakterileri besleyecek güzel bir ortam oluşturmasıdır. Yani terlediğimizde bu bölgede hemen bakteriler çoğalmaya başlarlar ve neticesinde çirkin bir koku bırakırlar. Özellikle koltuk altlarında bulunan kıl kökleri ve kılların kendileri, bakteriler için sıcak ve güzel bir ortam oluştururlar. Bu nedenle koltuk altlarında bulunan tüylerin devamlı olarak alınmaları işinize yarayacaktır. Ayrıca çok aromalı besinler tüketmek, koltuk altlarını her gün temizlememek gibi durumlar da kokunun daha fazla artmasına ve cildin hasar görmesine sebep olur.

Güzellik uzmanları, kol altlarının nemlenmesine engel olmak için karbonat, mısır unu ve hindistan cevizi yağından oluşan bir karışımın kullanılabileceğini de belirtiyorlar. Bu karışım hem bakteri oluşumuna engel oluyor hem de nemlenmeyi azalttığı için doğal bir ter önleyici oluyor. Dileyenler adaçayı çayına pamuk bandırdıktan sonra onu da kol altlarına uygulayabilir ve onun antiseptik özelliğinden faydalanabilirler.

Kol altlarımızı çok sıkıştıran dar kıyafetler ve hava almayan kumaşlar, maalesef bu bölgede kararmaya daha fazla sebep oluyorlar. Zira kol altlarının devamlı tene değmesi veya kıyafetlere sürünmesi, tahrişi arttırıyor. Bu nedenle olabildiğince hava alan, pamuklu ve bol şeyler giymeli, koltuk altlarının havasız kalmasına engel olmalısınız.

Tüylerinizi aldıktan sonra bölgede tahrişe engel olmak için doğru bir nemlendirici kullanmayı da unutmamalısınız. Dileyenler aloe vera kremlerini de kullanarak traş sonrası tahrişin önüne geçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.