Kolesterolü Yükselten Sebepler Nelerdir

KOLESTEROLÜ YÜKSELTEN SEBEPLER NELERDİR?

Kolesterol her zaman zararlı bir şey değil ve her insanda hem iyi kolesterolün hem de kötü kolesterolün belli bir düzeyde bulunması gerekiyor. Zira kolesterol vücudumuzun olağan gidişatını devam ettirebilmesi için gerekli. Ancak kolesteroldeki aşırı yükselmeler insan hayatını riske ettiği için buna bir dur demek de gerekebiliyor. Dolayısıyla kolesterolü yükselten nedenler hakkında fikir sahibi olmak ve onun yükselişine engel olmak gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam sürenlerde kolesterol değerleri olması gerekenlerin üzerine çıkmayacaktır.

Kolesterol konusunda en belirleyici olan faktörlerden bir tanesi genetik kalıtım. Zira ailesinde kolesterol kaynaklı rahatsızlık ve ölüm kayıtları olanlarda yüksek kolesterole rast gelmek mümkün ve bu kişilerin düzenli olarak kontrollerini gerçekleştirmeleri gerekli. Çünkü karaciğerin filtreleme kapasitesinin düşük olması kolesterolün genetik olarak tetiklenmesine neden oluyor. Haliyle ne yaparsanız yapın kolesterolü kontrol altında tutmak zorlaşabiliyor.

Kolesterolü tetikleyen şeylerden en büyük olanı elbette çok fazla yağlı gıdalar tüketmek. Bilhassa kırmızı et, peynir gibi süt ürünleri ve hazır besinler tüketenler, kolesterol riski altında kalıyorlar. Zira vücuda alınan yağ LDL seviyesini yükseltiyor ve bu da kolesterolün damar çeperlerinde birikmesine neden oluyor. Bunun yanında aşırı kilolu olan kişilerde de kolesterol yüksekliği dikkat çekiyor.

Spor yapmamak, sigara ve alkol tüketmek gibi faktörler de kolesterol konusunda ciddi anlamda etkili. Yapılan araştırmalar hareketsiz kişilerde LDL düzeyinin yüksek olduğu görülürken, arterlerde plak oluşma riski de yükselmektedir. Sigara içenlerde ise damar duvarlarında oluşan düzensizlikler bu noktalarda yağ tutulmasını tetikler. Aşırı alkol tüketiminin de kolesterol yükseltici etkisi biliniyor ancak günde bir kadeh kırmızı şarabın kalp damar sağlığı için faydalı olduğu biliniyor. Yani alkolü abartmadan almaya dikkat etmelisiniz.

Erkeklerde 45 yaş üzerinde, kadınlarda ise menopoz sonrasında kolesterolün yükselme riski her zaman mevcuttur ve buna bir de stres, hipertansiyon, bağırsak hastalıkları gibi diğer rahatsızlıklar eklendiğinde, kolesterolün çok istenmeyen düzeylere doğru geçiş yaptığını görebilirsiniz. Bu nedenle 40 yaş üstündeki kişilerin düzenli olarak kalp damar kontrollerini gerçekleştirmeleri ve çıkan sonuçlara göre doktorlarıyla görüşmeleri gerekmekte. Düzenli kontrol ve önlemler alındıkça kolesterolün hayati risk taşımadığını unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.