Kolesterol Neden Yükselir

KOLESTEROL NEDEN YÜKSELİR?

Yayın Tarihi12 Eylül 2016 | BESLENME

Kolesterolün fazlasının faydalı veya zararlı olup olmadığı konusunda son senelerde ciddi tartışmalar mevcut ancak temelde faydalı olan bu sterol, maalesef fazla miktarda olduğunda rahatsızlıklara sebep olabiliyor ve her sene dünyada milyonlarca kişinin yüksek kolesterolden kaynaklı rahatsızlıklar sebebiyle öldüğü belirtiliyor. Dolayısıyla kolesterol neden yükselir sorusunun cevabını vermek ve bu cevaplara göre yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek gerekiyor.

Kolesterolün yükselmesinin en temel sebepleri arasında yağlı yemek, fazla kilolar ve hareketsiz bir hayat bulunuyor. Her üç etkenin de genellikle birbiriyle bağlı ya da aynı anda ortaya çıktığını düşünürsek, bir an önce boğazımıza hakim olmamız, kilolarımızdan kurtulmamız ve spor yaparak biraz daha hareketli bir hayata geçiş yapmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Bilhassa hayvansal gıdalardan alınan kolesterol oranı çok yüksektir ve hareketsiz hayat tarzı ise artan bu kolesterolün vücut tarafından filtrelenmesine engel olacaktır. Sağlıklı beslenme, fit bir beden ve spor üçlüsünü unutmuyoruz.

Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı maddeler ise damarların iç duvarlarında düzensizliklere sebep oluyorlar ve bu nedenle damarlarda yağ birikmesi daha fazla gerçekleşiyor. Fakat günde bir iki bardak şarap tüketmenin bu konuda çok faydalı olduğu bilindiği için onu kapsam dışında tutmayı da unutmamak lazım. Eğer bir önceki paragrafta yer alan şeylere ek olarak devamlı alkol ve sigara tüketiminiz varsa, kolesterol anlamında çok daha fazla riske sahipsiniz.

Yaşlanma ve cinsiyet ise kolesterol konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Erkeklerde 45 yaş, kadınlarda ise 55 yaş kolesterolün yükselmeye başladığı dönemler arasında. Bunun yanında ailesinde yüksek kolesterol geçmişi olanlar da kolesterolden dolayı ilerleyen yaşlarda sıkıntı çekme ihtimaline sahipler. Kronik hastalıklar, diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklar da ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkabilirler ve bu hastalıklar da birer kolesterol sebebi.

Stres, yüksek tansiyon ve bağırsak florasının bozukluğu da kolesterolün artmasına sebep olan etkenler arasında. Ancak bu konuda doktorun gerçekleştireceği tahlillere göre hareket etmek, kendi kendinize teşhis koymamak çok önemli. Zira pek çok hasta kendine koyduğu teşhisler nedeniyle kolesterol ile mücadelede yanlış yöntemler izlemekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.