Kök Hücre Tedavisinde Gelinen Son Nokta

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNDE GELİNEN SON NOKTA

Yayın Tarihi11 Aralık 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Kök hücre tedavisi, son senelerin mucize olmaya aday en büyük tedavi yöntemleri arasında yer alıyor ve böylece estetikten tutun da genel sağlığa kadar pek çok konuda değerlendirilebiliyor. Ancak pek çok kişi onun adını duymasına karşın, tam olarak nasıl yapıldığından veya ne işe yaradığından habersiz. Sizler için kök hücre tedavisinde gelinen son nokta hakkında kısa bir bilgilendirme yapmaya karar verdik.

Öncelikle, kök hücrelerin ne olduklarını kısaca bir değerlendirmek gerekli. Bu hücreler, bizler anne karnındayken bedenimizde bol miktarda bulunuyorlar ancak yaşımız ilerledikçe giderek azalış gösteriyorlar. Kök hücreler, herhangi bir dokuya henüz uyum sağlamamış ve bütün genetik kodlarımızı içerilerinde barındıran hücreler olmaktalar ve onları hangi dokuya yerleştirirseniz, o dokunun özelliğini kazanma eğilimindeler. Yani karaciğer dokusuna yerleştirilen kök hücreler, burada karaciğer hücrelerine dönüşüyorlar ve çoğalmaya başlayarak dokuyu tamir ediyorlar. Bebeklerde kordon kanı içerisinde bile bulunan bu hücreler, yetişkinlerde iliklerden veya dişlerden elde edilebiliyorlar ancak yaş ilerledikçe çevresel faktörler ve yaşlanma sonucunda onları elde etmesi daha da zor hale geliyor.

Bu nedenle pek çok kişi kordon kanının saklanması, süt dişlerinin saklanması gibi adımlara başvuruyor. Bunun içinse bu işi yapan özel bankalar mevcut ve bu bankalar sayesinde bebeğin kök hücrelerini güvenle saklayabiliyor, gelecekte onun veya kardeşlerinin bir ihtiyacı olması halinde bu hücreleri kullanabiliyorsunuz. Estetik uygulamalarda ise bu kadar ciddi bir durum olmadığı için yağ hücreleri üzerinden kök hücre elde edilmesi mümkün oluyor.

Kök hücrelerin hastalıklarda tedavi imkanları henüz istenen düzeyde değil ve bu nedenle her hastalığa karşı onları kullanamıyoruz. Ancak uzmanlar her geçen sene onları değerlendirmenin yeni yollarını buluyor ve böylece vücudun kendini tamir etmesine imkan tanıyorlar.

Estetik cerrahide ise yaşlanma, kırışma, sarkma, yaralanma gibi görsel sıkıntılara karşı kullanılabilen kök hücreler, cilt dokularını tamir ediyorlar ve bunun neticesinde gençleşmeyi elde etmek mümkün oluyor. Ayrıca yağ enjeksiyonlarında da çoğaltılmış kök hücreler kullanılıyorlar ve böylece doğal bir dolgu dokusunun oluşması mümkün hale geliyor. Son zamanlarda saç ekiminde de kök hücrelerin birer destek elemanı olarak kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.