Kök Hücre Tedavisi ile Saç Ekimi

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SAÇ EKİMİ

Kök hücre tedavileri, günümüzde geleceğin tedavi yöntemleri olarak görülüyorlar ve aslında vücudumuzdaki tüm doku ve organlar, kök hücre dediğimiz temel hücrelerden dönüşerek oluşuyorlar. Zira kök hücreler, bulundukları dokuya uygun bir şekilde aktif hale geliyorlar ve bunun neticesinde onları herhangi bir hücre tipine dönüştürmek mümkün hale geliyor. Kök hücre tedavisi ile saç ekimi de tam olarak hücrelerin bu yapısından faydalanan bir tedavi yöntemi ve bu hücrelerin kendilerini yenileyebilme, dönüşebilme ve sınırsız miktarda bölünebilme özelliğinden faydalanılıyor.

Saç ekiminde kök hücreleri kullanabilmek için ilk olarak hastadan bir miktar doku örneği alınıyor ve kök hücrelerin çoğaltılması işi ile ilgilenen laboratuvarlarda, bu dokuda bulunan kök hücrelerin çoğaltılması sağlanıyor. Çoğalan bu kök hücreler daha sonra saç derisine aktarılıyorlar ve saç derisinde bulundukları için onların saç köklerine dönüştüklerini görebiliyorsunuz. Böylelikle daha sağlam, genç ve saç çıkaran saç köklerine sahip olmak mümkün oluyor.

Kök hücre tedavisi saç ekiminde temel olarak iki aşama halinde uygulanmaktadır. İlk aşama bahsettiğimiz gibi hastadan bir doku alınması ve bu dokudan milyonlarca adette kök hücre üretilmesidir. Laboratuvarlarda hücrelerin bu şekilde çoğaltılabilmelerini sağlayan özel düzenekler mevcuttur.

İkinci aşamada ise hastanın saç diplerine enjeksiyon yöntemleri kullanılarak bu hücreler enjekte edilmektedirler ve ardından saç nakli gerçekleştirilir. Tedavide iyi sonuçlar genellikle bir yılın ardından ortaya çıkar ve ortaya çıkan saçlar, hastanın kendi saçlarından pek de farklı değildir. Lakin kök hücre tedavisi tek başına uygulanmaktan ziyade, genellikle saç ekimi ile birlikte kullanılır ve böylece enjekte edilen kök hücrelerin yeni saçlar ile çevrelenmesi sağlanır.

Normal saç ekimi tedavisinde ortaya çıkan saçlar genellikle biraz zayıf ve cılız olurken, kök hücre tedavisi bu yönteme eklendiği zaman, hem ekilen saçlar daha kuvvetli bir şekilde oluşurlar hem de varolan saçların kalitesinde de ciddi bir artış gözlenir.

Dolayısıyla kök hücre tedavileri tek başlarına sadece bir miktar saç dökülmesi yaşayan bireylerin saç kalitesi ve miktarının artmasını sağlayabilirler ancak tamamen kel hale gelmiş bireylerde tedavinin saç ekimi ile desteklenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.