Kocamdan Daha Çok Kazanıyorum

KOCAMDAN DAHA ÇOK KAZANIYORUM

Yayın Tarihi29 Haziran 2017 | EVLİLİK

Toplumsal olarak evin geçimini erkeğin gerçekleştirmesi adeta bir kural olarak belirlenmiştir ve bu nedenle kadınlar çalışsalar bile kocalarının onlardan daha fazla para kazanması beklenir. Fakat modern hayatta bu kural artık pek de geçerli değil çünkü özellikle hizmet sektöründe maaşlar bir anda beklenmedik düzeylere gelebiliyor, yöneticiler başarılı çalışanları ödüllendirebiliyor ve bunun neticesinde kadınlar kocalarının maaşlarından daha fazlasını kolayca elde edebiliyorlar. Fakat bu durum kocamdan daha çok kazanıyorum diyen kadınların evlilik içerisinde problemlerle karşılaşmalarına sebep olabiliyor. İşte bu problemlere kısaca bir göz atmak gerekiyor.

Bazı kocalar eşlerinin kendilerinden fazla kazandıkları fikrini kolayca benimsiyorlar ve bunun sonucunda ailede herhangi bir çatışma veya sorun ortaya çıkmıyor. Hatta kadın yeterince iyi kazanıyorsa, erkekler bebek bakımı gibi konuları üstlenerek mesleklerinden feragat bile edebiliyorlar. Dolayısıyla her erkeğin bu konuda bir problem çıkaracağını düşünmemek gerekiyor.

Fakat bazı erkekler için bu dengenin kadın lehine bozulması bir problem haline gelebiliyor. Bazıları kadının bu kadar çok para kazanmasını doğrudan rahatsız edici bulurken, bazı durumlarda sorunun sebebi kadının kendisi olabiliyor. Zira kadın erkeği para kazandığı için ezmeye çalıştığında bu durum dikkat çekiyor ve erkeğin psikolojisi bozulmaya başlıyor. Çocuklar ise ezilen babalarının güçlü pozisyonda olmadığını gördüklerinde baba güveni konusunda problem yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla bu konu sadece kadının kazancı değil, kadının tavırlarıyla da yakından ilgili.

Çocuklar böylesi durumlarda yemek yapma, ev temizliği yapma, fazla düzenli olma ve bunun yanında özgüven kaybı gibi problemlere sahip olabiliyorlar, içlerine kapanabiliyorlar. Dolayısıyla anne baba arasındaki ilişki çocukların anne babalara verdikleri rollere uygun bir şekilde şekillenmeli. Bu yüzden kocalar evde kalsalar ve ev işlerini yapsalar dahi çocuklar için bir baba figürünü korumak zorundalar ve kadınlar da buna yardımcı olmalılar.

Fakat bu durum erkeğin kadını ezebileceği anlamına da gelmemeli. Erkek kadından çok da kazansa az da kazansa bir taraf bir diğerini ezmemeli, taraflar arasında eşit bir yaklaşım olmalı. Kadın olmak ezilmek, erkek olmak üstün olmak değil. Bu denge kurulabildiği zaman hem çiftler arasında huzur olacaktır hem de çocuklar kimlik bunalımı yaşamayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.