Kocam Annesine Çok Düşkün, Ne Yapmalıyım

KOCAM ANNESİNE ÇOK DÜŞKÜN, NE YAPMALIYIM?

Pek çok erkek maalesef evlendikten sonra yeni ailesi ile geldiği aile arasındaki sınır çizgisini korumasını bilmez ve bu nedenle her iki tarafı da memnun etmeye çalışırken herkesin yüklendiği kişi oluverir. Bazense erkek ile annesinin arası oldukça güzel kalır ancak eşler arasındaki uyum bozulur. Bunda sorumluluk bazen erkeğin, bazen kadının, bazen kayınvalidenin, bazense hepsinin birdendir. Zira her ilişki kendi içerisinde bir uyum geliştirir ve bu uyum o ilişkiye özeldir. Ancak kocam annesine çok düşkün, ne yapmalıyım diyen kadınlar için bir kaç çözüm önerimiz olacak çünkü bu uyumsuzluk uzun vadede ilişkinin temellerine dinamit atacaktır.

Annelerimizin özellikle erkek çocuklara nasıl davrandıkları aşikar. Onları el üstünde tutan, her dediğini yapan, yemeyip yediren, giymeyip giydiren annelerimiz, maalesef bu alışkanlığı evliliklerine taşımalarına da yol açmış oluyorlar. Evlenen bir erkek, annesinin evindeki hizmeti ve rahatlığı ararken, bunu tam olarak bulamazsa her şeyi annesinin daha iyi bildiğine inanmaktadır. Anneler ise maalesef bu konuda oğullarını bilgilendirmek ve her kadının farklı yeteneklere haiz olduğunu anlatmak yerine gelinlerini kendilerine benzetmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla ilk yapmanız gereken şey eşinize annesi olmadığınızı güzelce anlatmak ve artık ortak bir hayat kurduğunuzu, bu hayatta onun da rolleri olduğunu hatırlatmak.

Temel olarak gerçekleştirmeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

  • Kayınvalidenizle kavga ve tartışmaya girmeyin, itiraz edebilirsiniz ancak ciddi kavgalara girmek eşinizin taraf almak zorunda kalmasına sebep olur.
  • Eşinize annesinden gelen baskının size zarar verdiğini anlatın ve yeni bir aile olduğunuzu hissetmesine müsaade edin.
  • Annesi hakkında olumsuz konuşmayın, sadece ucu size dokunan konulardaki rahatsızlığınızı dile getirin ve annesinin karakterine dair yorum yapmayın.
  • Eşinizle tartışmak yerine ona aile bütünlüğünüzün tehdit altında olduğunu tatlı bir dille anlatın. Aksi taktirde taraf almak zorunda kalacaktır yahut savunma moduna geçecektir.
  • Eğer size annesinin sözlerini taşıyorsa, bunun yanlış olduğunu, laf taşımanın iyi bir şey olmadığını ona anlatın.

Eş ile kayınvalide problemlerinin temel bir çözümü maalesef yok ancak denenebilecek adımlar var. Evliliğin ilk yıllarında bu problemler sık yaşanırlar ancak ilerleyen senelerde genellikle erkekler biraz daha gerçeklere yaklaşırlar. Aradan geçen yıllara rağmen ilişkinizde herhangi bir iyileşme ortaya çıkmazsa belki de eşinizin bu konuda fikrini değiştirmenin mümkün olmadığı fikrini de kabul etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.