Kocam Andropoza Girdi

KOCAM ANDROPOZA GİRDİ

Kadınların menopoz döneminde oldukça zorlandıklarını ve menopozun her ne kadar benzetmesi garip olsa da yıllarca süren bir adet dönemi gibi olduğunu belirtmek gerekiyor. Lakin erkeklerin böyle bir derdi hayatları boyunca olmadığı için, andropoz dönemini atlatmak onlar için kadınların menopoz dönemlerinden çok daha zorlu. Zira erkeklerin genelde duygusal dalgalanmalar yaşamamaları, biraz gamsız olmaları ve kendilerine güvenli olmaları onlar için normalken, andropoz dönemi ile birlikte onlarca çok keskin bir dönüşümü tespit etmek mümkün oluyor. Kocam andropoza girdi diyen kadınlar ise maalesef andropoz döneminde eşleri ile birlikte pek çok sıkıntı yaşadıkları için bu dönem hakkında bilgi edinmek istiyorlar.

Andropoz dönemi aslında menopoz kadar keskin sınırları olan bir dönem değil ve 40 yaşının üzerindeki bir erkeği herhangi bir zamanda vurabilir. Bunun temel sebebi ise 40 yaşın ardından testosteron hormonu düzeylerinde düşüş trendinin yakalanması ve erkeklerin bundan psikolojik olarak etkilenmeleri. Zira hormonal değişimlere alışkın olmayan erkek bedeni, bu değişimler neticesinde bilhassa cinsel fonksiyonlarda sıkıntılara sahip olabiliyor ve bunun psikolojik etkileri andropoz dönemini ortaya çıkartıyor.

Erkeklik hormonu olarak adlandırılan bu hormonun düşüşü, hem ereksiyonu zorlaştırıyor hem de cinsel isteği azaltıyor. Bunun yanında kas gücündeki düşüş, kemiklerdeki zayıflama, kilo alma, yorgun hissetme ve konsantrasyon zorlukları gibi pek çok diğer fiziksel belirti de ortaya çıkabiliyor. Bu durum erkeklerin genelde psikolojik olarak bambaşka bir ruh hali içerisine girmelerine sebep olur ve bazıları içine kapanırken, bazıları adeta gençliğini yeni yaşamaya başlamış gibi davranmaya başlar.

Bu dönemde erkeklerin tehlikeli bir şekilde otomobil sürmeye başlamaları, spora başlamaları, eşlerini aldatmaları, cinsel performansı arttıran ilaçlar aramaları, sinirlenmeleri veya tamamen içe kapanmaları, keskin duygusal değişimler geçirmeleri sık karşılaşılan belirtilerdir. Bunların pek çoğunun aslında tamamen zihinsel problemler olmaları sebebiyle eşinizi belli etmeden desteklemeniz, cinsel hayatınızı renklendirmek için biraz daha çaba göstermeniz, aslında çoğu sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Lakin bilhassa yaşlandığını düşünmeye başlayan ve hayatının boşa geçtiğini düşünen erkekler, bu bunalımdan profesyonel bir destek almadan çıkmakta zorlanabilirler. Dolayısıyla onları desteklemek için bir terapist ile görüşebilir ve eşinizi de ikna ederek problemlerinin üzerine gitmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.