Kız Çocuğuna Makyaj Yapmak Zararlı mı

KIZ ÇOCUĞUNA MAKYAJ YAPMAK ZARARLI MI?

Makyaj yapmak günlük hayatta kadınların en sık başvurdukları güzellik kazanma yöntemleri arasında ancak maalesef anneler kızları konusunda yeterli hassasiyete sahip değiller ve çocuklarını birer kadın gibi giydirip makyaj yapma peşinde olabiliyorlar. Halbuki uzmanlar kız çocuğuna makyaj yapmak zararlı mı sorusunu soranlar için dikkat çekici bilgileri ortaya koyuyorlar.

Öncelikle evde veya dışarıda makyajına çok önem veren annelerin çocuklarının da makyaj yapma isteği içerisinde olacakları kesindir. Zira çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını, o davranışın ne anlama geldiğini bilmeseler bile tekrar etme peşindedirler ve makyaj da bunlar arasında yer almaktadır. Annelerinin her gün yaptığı bir ritüeli tekrar etmek isteyen çocuklar, makyajın temelde ne işe yaradığından aslında habersizlerdir ancak günümüzde onun ne kadar olgun gösterdiğinin farkına varmaya başladılar.

Kız çocukları 3 yaşta cinsiyetlerinin kız olduğunu fark etmeye başlarlar ve bir iki sene sonra artık kendilerini anneleri ile özdeşleştirerek onu kendilerine rol model olarak alırlar. Annenin davranışları da bu dönemde onların karakterlerinin şekillenmesi hususunda büyük önem arzeder. Bunun yanında kız çocukları kendilerini anneleri ile bir rekabet içinde bulurlar ve bu rekabet sebebiyle onlar gibi olgun görünme peşinde olurlar. Bu olgun görünme merakı sadece makyaj değil, aynı zamanda kıyafetlerle de kendisini gösterebilir.

Lakin makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan pek çok kimyasal, yetişkinler için zararlı olmanın yanında çocukların gelişim döneminde olmalarından dolayı daha da zararlı hale geliyor. Yapılan araştırmalar bir kadının hayatı boyunca kilolarca ruju yediğini yani rujdaki tüm kimyasalları vücuduna aldığını gösteriyor. Diğer makyaj ürünlerinin ciltten emilimi de buna eklendiğinde, aslında bir çocuğun bu kadar kimyasal maddeye maruz kalmasının ne kadar tehlikeli olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Fakat makyaj kız çocuklarında psikolojik etkilere de sahip. Henüz benliği tam olarak gelişmemiş olan çocuk ve ergenler, makyaj öncesi ve sonrası görünümlerini gördüklerinde, makyajlı hallerini esas halleri olarak kabul edebiliyor, ardından kendi doğal görünümlerini reddedebiliyor, kendilerini çirkin hissedebiliyorlar. Devamlı olarak makyaj yapan yetişkinlerin bile makyajsız kaldıklarında çıplak kalmış gibi davrandıklarını bildiğimiz için çocuklarda bu etkinin ne kadar travmatik olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.