Kıymalı Yumurta Nasıl Yapılır Tarifi

KIYMALI YUMURTA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi10 Ocak 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Kıymalı yumurta özellikle sabahlara enerjik başlamak isteyenlerin bir numaralı tercihlerinden bir tanesi olmaya hazır diyebiliriz. Her ne kadar pek çokları bu yemeğin kahvaltı için biraz ağır olabileceğini düşünse de, özellikle doğu bölgelerimizde sıklıkla tüketilen kıymalı yumurtanın oldukça lezzetli olduğunu da söylemek gerek. Hem de kolayca yapılması sayesinde on dakikada kıymalı yumurtayı ailenize sunabilirsiniz. Dilerseniz yavaş yavaş tarifimize geçelim.

Kıymalı yumurta malzemeleri

  • Kıyma (iki yüz gram)
  • Yumurta (dört adet)
  • Sıvı yağ (üç yemek kaşığı)
  • Domates (iki adet)
  • Soğan (bir adet)
  • Tuz
  • Karabiber

Kıymalı yumurta nasıl yapılır?

Kıymalı yumurtaya elbette ilk olarak soğanlarımızı kavurarak başlamamız gerekiyor. Elimizdeki yağı yapışmayan bir tavaya döktükten sonra, yağ biraz ısınınca soğanlarımızı da koyuyor ve kavurmaya başlıyoruz. Soğanları büyük isterseniz büyük olarak kesebilirsiniz ancak ufak ufak doğramak pek çok okurumuzun daha çok hoşuna gidecektir.

Soğanlarımız pembeleşmeye başladığında hazır olan kıymamızı tavamıza koyabiliriz demektir. Kıymayı et kendi suyunu çekene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Kıyma istediğimiz kıvama geldiği zaman artık ince ince doğradığımız domateslerimizi de içine katabiliriz. Eğer kabuk sevmiyorsanız domatesin kabuklarını soymanızı öneriyoruz.

Dileyen okuyucularımız ince ince doğradıkları yeşil biberleri de kıymanın içine atabilirler. Domatesler eklendikten sonra onların da suyu salınacaktır. Çok pişmiş sevenler domatesin suyunun biraz çekilmesini bekleyebilirler ancak normalde domatesleri döktükten sonra bir kaç dakika içerisinde ocaktan alabilirler.

Yumurtalı kıymayı biraz daha sulu isteyenler ise pişirme sırasında tavanın üstünü bir kapakla kapatabilirler. Bu noktada tercih biraz sizin damak tadınıza kalıyor ve çeşitli kombinasyonlar deneyebilirsiniz.

Kıymamıza karabiberimizi ve tuzumuzu da ekleyerek biraz aromalandırıyoruz. Top top yumurta sevenler direkt olarak kıymanın üzerine kırıp bırakabilirler ancak ülkemizde yumurta genellikle karıştırılarak yenildiği için güzelce ve hızlı bir şekilde karıştırmanızı, böylece yumurtaların hemen pişmesini sağlamanızı öneriyoruz. Sıcak sıcak servis edebileceğiniz kıymalı yumurtanız artık afiyetle yenilmeye hazır.

Kıymalı yumurtanın yanında ailenize dilim dilim doğranmış domates de ikram edebilirsiniz. Yanına koyacağınız bir miktar zeytin ve aynı zamanda iyi demlenmiş bir çayla kahvaltınızın oldukça güzel olacağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.