Kitap Okumak Faydalı mı

KİTAP OKUMAK FAYDALI MI?

Kitap okuma oranları ülkemizde maalesef pek çok gelişmiş ülkeye nazaran çok daha düşük ve belli başlı büyük şehirler haricinde, neredeyse kimsenin kitap okumadığını belirtmemiz gerek. Halbuki çocukluk döneminden itibaren iyi bir kitap okuyucusu olmanın insan için çok büyük faydaları mevcut ve sizler için bunları kısaca bir değerlendirmeye karar verdik.

Yapılan araştırmalar, kitapların en büyük etkisinin bireylerin kelime dağarcığını geliştirmesi olduğunu gösteriyorlar. Zira günlük hayatta sadece bir kaç yüz kelime kullanarak bütün bir günü atlatabiliyoruz fakat kitaplarda yer alan kelime kullanımları çok daha çeşitli. Böylece günlük yaşamda öğrenemediğimiz onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce kelimeyi kitaplardan öğrenmek ve bunları günlük yaşamda kullanmak da mümkün. Kişinin kelime haznesinin onun kendini ifade edebilme kabiliyetini ciddi oranda arttırdığını unutmamak gerekiyor.

Bunun yanında, kitap okumanın bir başkasının aklıyla düşünmek olduğu belirtiliyor. Pek çok görsel yayın organının aksine kitaplarda genelde görsellik bulunmaz ve bütün iş bireyin kendi zihnine kalır. Yani kitap okunurken akılda oluşan imgeler, aslında iyi birer hayalgücü pratiğidir ve bunun etkilerini hayatın her alanında görmek mümkün olur. Hayalgücü güçlü olan bireylerin yetişkinliklerinde de daha fazla başarıya imza attıkları görülmektedir.

Kitap okuyan bireylerin, hayattaki küçük detayları da daha iyi fark ettikleri ve buna göre davrandıkları tespit edilmiş durumda. Zira kitapların içeriklerinde genellikle çok fazla detay bulunur ve bu detayları almaya odaklanmış olan bir beyin, bu alışkanlığı hayatta da devam ettirir ve nüansları fark etmek mümkün hale gelir. Bilhassa dikkat gerektiren, konsantrasyon isteyen ve özenilmesi gereken işlerle uğraşanlar, kitapların onlara kattıkları bu özellikten ziyadesiyle faydalanacaklardır.

Kitap okurken sadece belli bir tip romanlara yoğunlaşmamak, her çeşit roman, biyografi, inceleme, değerlendirme ve bilim kitapları gibi çeşitli kitaplara izin vermek gerekiyor. Zira tek tipleşme her konuda olduğu gibi kitap konusunda da zararlıdır ve bakış açınızın daralmasına sebep olur. Kitaplar sadece birer vakit geçirme aracı değil, aynı zamanda bilgilenme, kültürlenme aracıdırlar. Hem zihin pratiği yapmak, hem hayalgücünüzü geliştirmek hem de daha bilgili bir insan olabilmek için onlardan kesinlikle kaçmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.