Kıskançlığımı Yenemiyorum

KISKANÇLIĞIMI YENEMİYORUM

Kıskançlık maalesef ülkemiz kültüründe övünülen bir hissiyat ancak kıskançlığın limitleri konusunda pek azımız bilgi sahibiyiz. Psikoloji uzmanları, kıskançlığın bir düzeye kadar normal ve insani bir duygu olduğunu belirtiyorlar ancak bunun bir saplantı düzeyine gelmesi, ruhsal hastalıkların alanına giriyor ve kesinlikle profesyonel destek alınmalı. Kıskançlığımı yenemiyorum diyenler için onu yenmelerine yardımcı olabilecek bazı bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Öncelikle kıskançlığın temel olarak hiç bir işe yaramadığını bilmeniz gerekiyor. Pek çok kadın ve erkek, partnerini kıskanıp onun her adımını takibe aldığında, nefes aldırmadığında ve problem çıkarttığında, karşısındaki kişinin onu aldatabilecek hiç bir şey yapamayacağını düşünüyor. Halbuki kısıtlanan bireylerin yeni yöntemler keşfetme konusunda çok ciddi bir uğraş içerisine girdikleri ve bu sayede kıskanan kişinin istemediği şeyleri zaten bir şekilde yapabildiği biliniyor. Yani siz ne yaparsanız yapın bir başka insanın davranışlarını tamamen kontrol altına alamıyorsunuz.

Bunun yanında kıskançlık sadece kıskanılan kişiye değil, kıskanan kişiye de ciddi zararlar veriyor. Sürekli olarak birisini takip etmenin verdiği yorgunluk ve sinirlilik hali, maalesef bir süre sonra stres kaynaklı olarak hastalıkların ortaya çıkışını da hızlandırıyor.

Kıskançlığı yenebilmek için öncelikle onun temelde bir işe yaramadığını kabullenebilmek gerekiyor. Kıskançlık aslında karşımızdaki kişiye duymadığımız güvenin bir tezahürü ve kendi içimizde o kişiye güvenmedikçe kıskançlıkla bile olsa kendimizi rahatlatmamız mümkün değil. Gece gündüz sorguya çektiğiniz bir insan, arada kalan diğer vakitlerde yine kendi bildiğini okumaya devam edecektir.

Bir bireye duyulan güven temel olarak kıskançlığın en büyük düşmanı ancak bu güveni bir türlü sağlama imkanınız yoksa partnerinizin size tam anlamıyla uygun olmadığı da söylenebilir. Bir ilişkiyi bu tip itiş kakışlar ile sürdürmeye çalışmak yerine tam anlamıyla güven duyacağınız birisiyle birlikte olmak çok daha hayırlı olacaktır. Ancak kıskançlığı artık bir karakter meselesi haline getirdiyseniz ve insanlara karşı güven duymakta zorlanıyorsanız, bunun üstesinden gelebilmek için profesyonel destek de alabilirsiniz.

Hem kadınlar hem de erkekler ciddi kıskançlık problemleri ile boğuşuyorlar ancak kıskançlığın tezahürü her iki cinsiyette de biraz farklı. Erkekler daha direkt bir şekilde bunu ortaya koyarken, kadınlar daha dolaylı yollardan karşılarındaki bireyi kısıtlamayı tercih ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.