Kişisel Servet Nasıl Hesaplanır

KİŞİSEL SERVET NASIL HESAPLANIR?

Kişisel servet ya da diğer adıyla kişisel net değer olarak adlandırılan değer, hayatınızdaki ekonomik dengeyi daha iyi analiz edebilmeniz ve ayağınızı yorganınıza göre uzatabilmeniz için kesinlikle hesaplamanız gerekenler arasında. Biz de size bu konuda yardımcı olabilmek için kişisel servet nasıl hesaplanır konusuna biraz değinmeye karar verdik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen servetinizi değerlendirmeye başlayalım.

Kişisel Varlıklarınızı Hesaplayın

Öncelikle sahip olduğumuz tüm varlıkları, güncel değerlerini baz alarak hesabımıza katacağız. Bunun için varlıklarımız içerine katmamız gereken değerleri bilmemiz de çok önemli. Kalem kalem sıralamak gerekirse;

Likit değerleriniz: Vadesiz olan tüm yerli ve döviz paralarınızın toplam değeri.

Yatırımlarınız: Vadeli para hesaplarındakiler, hisseler, tahviller, yatırım fonları ve altın gibi yatırımlarınız.

Gayrımenkulleriniz: Sahip olduğunuz tüm gayrımenkullerinizin tahmini güncel değerleri.

Eşyalarınız: Değerli sanat eserleri, elektronik cihazlar gibi kıymetli eşyaların tahmini güncel değerleri.

Kişisel Borçlarınızı Hesaplayın

Tabii ki varlıklarımızı hesapladıktan sonra sıra başka bir yana borçlarımızı sıralamaya geliyor. Bunun için kredi kartı gibi kısa vadeli borçları ve kredi ödemeleri gibi uzun vadeli borçları ayrı ayrı toplam olacak şekilde yazmalısınız. Elbette kendiniz için 3 yıla kadarki kredi borçlarını kısa kabul etme, 3 yıl üzerini uzun vadeli borç yazma gibi değişiklikler yapabilirsiniz. Bu noktada eğer şahıslara borcunuz veya şirketlere senetleriniz gibi borçlar varsa, onları da işin içine katmayı unutmayın.

Kişisel Net Değerinizi Hesaplayın

Eğer yukarıda yer alan tüm bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurduysanız, tek yapmanız gereken kişisel varlıklarınızdan kişisel borçlarınızı çıkarmak. Eğer sadece kendi servetinizi değil, ailenizin toplam servetini de hesaplamak istiyorsanız tek yapmanız gereken eşinizin varlık ve borçlarını da hesabın içerisine dahil etmek. Böylelikle hane halkı olarak nasıl bir ekonomik tablo içerisinde olduğunuzu da tahmin edebilirsiniz.

Tehlikelere Dikkat

Yüksek bir kişisel servete sahip olabilirsiniz. Ancak bu servetin hepsinin vadeli araçlarda veya gayrımenkulde olması gibi durumlarda acil para ihtiyaçlarınızı karşılamak zor olabilir. Bu yüzden gelir, birikim ve borçlarınızı değerlendirirken, anlık olarak kullanabileceğiniz serveti de ayrı bir şekilde hesaplamayı, böylece acil hallerde kimseye muhtaç kalıp kalmayacağınızı değerlendirmeyi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.