Kişisel Bütçe Nasıl Hazırlanır

KİŞİSEL BÜTÇE NASIL HAZIRLANIR?

Yayın Tarihi27 Haziran 2017 | EĞİTİM

Daha iyi bir bütçe yapmadan önce öğrenmeniz gereken ilk şey önce nasıl bütçe hazırlanacağı. Bu nedenle ilk olarak  bir ücretsiz excel dökümanı veya bir ücretsiz bütçeleme yazılımı edinin. Bütçenize başladığınızda, bu 10 öneri sizin için faydalı olacaktır.

Bütçe bozucunuz neyse ondan uzak durun!

Eğer bu bir süpermarketse gitmeyin, online satış sitesiyse kapatın – bilgisayarınızı pencereden atabilirsiniz! (Pekala, bu kadar radikal olmayın).

Satın almadan önce bekleyin

Asla büyük bedelli satın almalarınızı bir hafta beklemeden yapmayın, böylece paranızı kullanabileceğiniz en iyi seçeneğin bu olduğundan emin olabilirsiniz.

Hediye bütçesi

Hediye vermek eğer sizi harcanmak için bekleyen bir paranız olursa çok daha eğlenceli bir hale gelebilir.

Bütçenizi eğlenceli yapın

Bu bir diyet değil. Kendinize bütçenin bir diyet reçetesi olduğunu söylemeyi bırakın. Bize göre, çoğu bütçenin başarısız olma sebebi dengesiz olmaları. Eğlence bütçenin bir parçası olmalı. Yemeğe gitmek, tatil, gece çıkmak vb.

Kartopu yapın

Bir borç ödendiğinde, o miktarı alın ve isterseniz başka bir borca uygulayın (Borç Kartopu) veya eğlenceli bir şeye uygulayın (tatil fonu vb.)

Özel bütçe kategorisi yaratın

Ne kadar kategori yaratırsanız yaratın, yine de bunların hiç birine denk gelmeyen harcamalarınız olacaktır. Bu nedenle yedek bir özel bütçe kalemine sahip olmanız iyi bir fikir.

Kafana göre takıl parası

Her aile bireyine verilen bir miktar paranın takip edilmesine gerek yoktur ve onlar ne istiyorlarsa ona harcayabilirler.

Bütçe kategorilerini kombine edin

Sistemi basitleştirmek için kategorileri kombine etmeye çalışın.  Örneğin araç bakımı ve araç sigortası için bütçelenmiş paranız varsa, ikisini aynı kategoriye koymaya çalışın.

Düzensiz faturalar için kenara para ayırın

Bir fatura aylık olarak ödenmese bile bu aylık olarak bütçelenemez demek değildir. Eğer araç sigortanız 6 ayda bir ödeniyorsa, sadece bu faturayı alın ve 6’ya bölün. Şimdi bu miktarı aylık bütçenize ekleyin ve yeni fatura geldiğinde, para orada sizi bekleyecektir.

Online bankacılık ile bütçeleme yapmaya çalışın

Böylece bütçenizdeki paranız için faiz alabilirsiniz. Ufak miktarlar olsa da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.