Kışın Ne Yemeli, Ne Yemek Yapmalı

KIŞIN NE YEMELİ, NE YEMEK YAPMALI?

Yayın Tarihi01 Kasım 2013 | BESLENME

Kış mevsimi, vücudumuzun en çok zorlandığı mevsimlerden bir tanesi ve yazın tam tersi bir şekilde olabildiğince soğuk geçen bu mevsimde elbette bedensel ihtiyaçlarımız da değişiklik gösteriyor. Zira yazın mümkün olduğunca ısı atmak isteyen vücudumuz, kış geldiğinde ise ısıyı mümkün olduğunca çok üretmek ve bünyesinde tutmak istiyor. Eğer kışın üşümemek, kendinizi enerjik hissetmek ve hastalıklardan korunurken dengeli bir şekilde yemek istiyorsanız önerilerimizi okumaya devam edin.

Kışın vücudumuz kendini korumaya çalışırken pek çok hastalığa da davetiye çıkarır. Bağışıklık sistemimizin zayıf düşmesi nedeniyle yaşanan bu duruma karşı, hiç bir eksikliğe neden olmayacak şekilde yemeklerimizi hazırlamalıyız. Tek yönlü olarak gerçekleştirilen beslenmeler bunun tam tersi bir etki gösterir ve pek çok gerekli minerali, vitamini, karbonhidratı, proteini ve yağı kaçırmamıza neden olur. Sık sık kış aylarında et yoğunluklu bir düzene geçilmesi, bitkisel proteinler ve vitaminler bakımından eksik kalmamıza neden olur. Dolayısıyla yemeklerinizde bol bol farklı türlerden malzemeler kullanarak besin değerini en yüksek hale getirmelisiniz.

Havaların kötü gidişatı kış zamanlarında psikolojik durumumuzu da etkiler ve intihar ile depresyon vakalarında artışlar görülür. Dengeli ve sağlıklı bir psikoloji için beslenmenin ve zinde bir vücuda sahip olmanın etkisinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bir yandan dengeli beslenmenizi kesinlikle aksatmamalı, bir yandan da sporunuzu mümkünse devam ettirmelisiniz.

Yapılan hataların en büyükleri arasında sera veya konserve sebze-meyveleri tercih etmek gelmektedir. Tüm bitkilerin doğal olarak yetiştikleri ve en sağlıklı oldukları dönemler olduğu için, yapay yöntemlerle üretilmiş bitkisel gıdalardan uzak durmalı, mevsim sebzelerini ve meyvelerini içeren tariflere uymalısınız.

Kışın daha sağlıklı olmak için pek çok aile meyve suyu gibi ürünlerin tüketimini arttırmaktadır ancak meyveleri sıktıktan sonra suyunu uzun süre dolaplarında saklamaktadır. Bu durum meyvenin içeriğindeki sağlıklı onlarca vitaminin ortadan kaybolmasına neden olur. Eğer hemen tüketmeyi düşünmüyorsanız meyvelerinizi sıkmamalı ve meyve suyu yerine direkt olarak yemeyi tercih etmelisiniz. Yahut ihtiyacınız kadarını her defasında sıkarak en iyi verimi elde edebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri ise içerdikleri proteinler nedeniyle bedeninizin kış boyunca kendini yeniden inşa etmesine yardımcı olacaklardır. Alerjiniz yoksa başta süt olmak üzere tüm süt ürünlerine özellikle kahvaltınızda büyük bir yer vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.