Kışın Kilo Verilir mi

KIŞIN KİLO VERİLİR Mİ?

Kış aylarında genelde kilo alırız ve bu nedenle yaza girmeden önce bahar aylarında hızlı bir şekilde kilo vermek için çaba gösteririz. Halbuki bu şekilde çok hızlı kilo verme hedeflerinin yerine altı aylık bir dönemde kademe kademe kilo vermeniz, hem sağlığınız için daha iyi olacaktır hem de bu durum cildinizde sarkmalara sebep olmayacaktır. Dolayısıyla kışın kilo verilir mi sorusu bu noktada çok büyük önem kazanıyor. Sizler için bunun cevabının evet, verilir olduğunu söyleyebiliriz ve kışın kilo almaya engel olmak, hatta vermek için yapmanız gerekenleri biraz sıralamaya karar verdik.

Öncelikle, kış aylarında insan metabolizması doğal olarak yavaşlama gösterir ve ayılar gibi tamamen yavaşlamış bir metabolizma ile uykuya dalmasak da, bahar ve yaz ayları kadar hızlı bir metabolik durum içerisinde olmayız. Dolayısıyla metabolizmayı hızlandırmak için çaba göstermemiz gerekir. Bunun en iyi yolu ise havaların soğuk olmasına karşın spor yapmayı bırakmamaktır ve ayrıca sabahları güzel bir kahvaltı yapmaktır. Zira kahvaltı bünyenin doğrudan enerji üretimine başlamasını sağlarken, spor çalışmaya başlayan vücudun hızını arttırmasına yardımcı olur ve ayrıca kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olur.

Çok sıcak ve rahat bir kapalı ortamda durmak da kilo alımına sebep olur çünkü vücut ısınmak için efor sarfetmez. Bunun yerine bulunduğunuz ortamın biraz soğuk olmasını sağlayacak olursanız, vücudunuz ısınmak için çaba göstermeye başlar ve bunun için yağ rezervlerini kullanır. Dolayısıyla kombiyi sonuna kadar açmıyor ve sadece kalın giyinerek konforlu hissedeceğimiz miktarda evi ısıtıyoruz.

Bu dönemde bol bol sebze olduğu için yağlı ve sağlıksız besinler yerine sık sık haşlanmış yeşil sebzeler tüketmemiz lazım. Ispanak, brokoli, brüksel lahanası, lahana, kara lahana, kırmızı lahana, pazı, kereviz, pırasa ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler, düşük kalorileri ancak besleyici olmaları ile dikkat çekiyorlar. Sadece kendi yağında ızgara yapılmış balık ile az yağlı kırmızı ve beyaz etler de bu dönemde doğru beslenerek kilo almanıza engel olacaklardır.

Kışın aç kalarak zayıflayacağınızı sanmayın çünkü vücut aç kaldığında hemen su ve kas rezervlerini kullanmaya başlar, bir şey yiyince de bunu yağ rezervine dönüştürür. Dolayısıyla az ama düzenli yiyerek bedeninizin daha fazla enerji yakmasını sağlayabilirsiniz.

Sabah kalkar kalkmaz kahvaltı yapmak iyidir ancak gece yatmadan en az 3 saat önce akşam yemeğini yemelisiniz. Mümkünse daha fazla fark da bırakabilirsiniz. Zira gece vücudun besinleri sindirmek için mücadele etmesi, onun kendini yenilemesine engel olacaktır. Bu nedenle yemeğinizi çok geç saatlere bırakmamalısınız.

One Response to KIŞIN KİLO VERİLİR Mİ?

  1. Papatyaski.com diyor ki:

    bende kışın çok kilo alıyorum burda yazanları deneyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.