Kışın Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

KIŞIN HAMİLE KADINLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Kış ayları, az bir şanslı kesim haricinde neredeyse her hamile kadının denk geldiği aylar arasında bulunuyorlar ve bu dönemde bilhassa hamileliğin son zamanlarında belli başlı şeylere dikkat etmek gerekli çünkü hem bebeğin ihtiyaçları daha fazla ve bu nedenle anneden oldukça talepkar, hem de anne adayının fiziksel kapasitesi bir hayli düşmüş durumda. Kışın hamile kadınların dikkat etmesi gerekenleri bir araya getirerek sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle, kış aylarında hamile anne adaylarının kesinlikle kapalı mekanlardan ve kalabalık yerlerden uzak durmaları gerekiyor. Zira bu ortamlarda hem oksijen miktarı yeterli oranda değildir hem de hasta insanların daha fazla adette olmaları, havalandırmanın iyi olmaması halinde onların hastalıklarının size bulaşma riskini arttırır. Özellikle doğum yaklaştıkça grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha tehlikeli olduğunu ve ateşli hastalıklardan bilhassa kaçınmanız gerektiğini düşünürsek, kapalı mekanlar ile aranıza bir mesafe koymanız iyi olacaktır.

Kapalı mekanlara gitmeyelim ama ne yapalım diyenler ise, güzel bir şekilde giyinebilir ve doğa yürüyüşlerine çıkabilir, sokakta biraz dolaşabilir, sevdikleri yerleri ziyaret edebilirler. Elbette yerlerin aşırı kaygan, yağmurlu, buzlu olması halinde yanınızda bir refakatçi olması, herhangi bir düşme riskine karşı korunmanıza yardımcı olacaktır.

Kış aylarını geçiren hamile kadınlar, yeteri miktarda güneşe maruz kalmadıkları için bazı vitaminler anlamında geride kalırlar ve bu da bebeğin ihtiyaçlarını annenin vücudundan çalması ile sonuçlanır. Bilhassa D vitaminini alabilmek için haftada en az bir defa balık tüketmeniz gerekiyor. Eğer mümkünse daha fazlasını da tüketebilirsiniz ancak ton balığı gibi konserve seçeneklerden uzak durun ve doğal deniz balığı tüketin.

Bu aylarda insanın metabolizması da yavaşlama eğilimindedir ancak bu durum bebeğin daha az besin ve oksijen almasına sebep olabilir. Dolayısıyla karbonhidratlı besinlerden uzak durmak ve daha iyi bir beslenme düzenine geçiş yapmak, bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için önemli. Bol bol taze meyve, sebze, et ve süt ürünleri tüketebilir, böylece hem kendinizi hem bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Bilhassa evde kalan anneler, gün içerisinde soğuğa karşın evin tüm pencerelerini açarak kısa süreliğine de olsa evi havalandırmayı unutmamalılar. Böylece evde her zaman taze ve bol miktarda oksijen bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.