Kışın Cilt Neden Kurur

KIŞIN CİLT NEDEN KURUR?

Yayın Tarihi28 Ekim 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Cildimiz maalesef çok hassas bir yapıya sahiptir ve onun bu kadar çevresel faktörlerden etkilenir hale gelmesi, bilhassa kötü ve ekstrem hava koşullarının mevcut olduğu zamanlarda onun tepkiler vermesine sebep olur. Güzel geçen bir yaz ve serin geçen bahar aylarının ardından kışın bir anda bastırması, cildin kendi adaptasyon yeteneğinin ötesindedir ve bunun sonucunda ciltte kuruma, dökülme, kaşınma gibi pek çok problem ortaya çıkar. Lakin onun böyle tepki vermesinin tek sebebi de çevresel faktörler değil, biraz da bizim davranışlarımızdır. Sizler için kışın cilt neden kurur sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Eğer cildinizi kışın soğuğundan koruyor, nemlendiriyor ve ayrıca kar gibi cildi yoran faktörlerden uzak tutuyor, yine de kurumanın önünü alamıyorsanız, biraz hayat alışkanlıklarınıza göz atmanız gerekli. Zira cildin doğrudan soğuk havaya temas etmesi onu nemsiz bırakır ve kuruma ortaya çıkar ancak bunun olmamasına rağmen kuruluk olması, cildi etkileyen başka bir şey olması gerektiğini gösterir.

Cildin kışın genellikle ev koşullarına, ısıtılmış mekanlara ve kapalı havaya maruz kalması, maalesef içerideki havanın neminin kaybolmasına sebep olur. Zira evi ısıtan ürünlerin hepsi havanın da kurumasına sebep olur. Bunu önlemek için odada bir kap su bulundurabilir, oda nemlendirme ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Böylece ortamın nemi kaybolmayacaktır ve cildinizdeki nem de dışarı kaçmayacaktır.

Kış zamanı banyo yapmak da maalesef cildi ciddi anlamda yormaktadır. Zira artık banyodan çıktıktan sonra ortamda kuru bir hava mevcuttur ve bir de dışarı çıkarsanız, sıcak suya alışmış olan cildiniz bir anda soğuk ile başbaşa kalır. Sıcak bir cama buz konulduğunda parçalara ayrılması gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden kışın her gün banyo yapmak yerine iki günde hatta üç günde bir banyo yapmayı, onu da akşam evde olacağınız zaman yapmayı unutmamalısınız.

Yaz aylarından kışa geçerken beslenme düzenimiz de değişir ve genelde çok daha az su içmeye başlarız. Cildin üstten nemlendirilmesi çok önemlidir ancak onun içeriden nemlendirilmesi de gerekmektedir. Bu nedenle kışın su ihtiyacı olmadığını düşünmeyin ve su içmeye devam edin. Ayrıca yaz kadar zengin olmasa da kışın da meyve ve sebzeler bol bulunuyorlar. Sağlıklı beslenmeyi terk etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.