Kışın Cildimizi Nasıl Korumalıyız

KIŞIN CİLDİMİZİ NASIL KORUMALIYIZ?

Kış ayları, zaman zaman yaz aylarından daha fazla cilt hasarı yaratır çünkü kışın ortaya çıkan nemsiz, kuru hava ve bunun yanında kötü hava koşulları, maalesef cildin kendini korumasını daha güç hale getirir. Cildi yenileyen güneş ışınlarının yoksunluğu ve buna bir de sıcak-soğuk ortamlar arasındaki geçiş eklendiğinde, cilt üzerine binen baskıyı tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla kışın cildimizi nasıl korumalıyız sorusunun cevabını iyi bilmek, cilt problemlerinden ve yaşlanmaktan korunabilmek için büyük önem kazanıyor.

Kış ayları geldiği zaman vücudumuz ısı kaybını önlemek için kanı cildin üst katmanlarından geri çeker ve bu nedenle dokulara giden oksijen ve besin miktarında düşüş olur. Ayrıca kan akış hızı da ciddi anlamda düşer. Bu durum cildin kendini yenileme kabiliyetine biraz sekte vurur ve ayrıca üst katmanlardaki ölü hücrelerin artış göstermesi, alt derinin nefes almasına ve toksinleri atmasına da engel olur.

Bundan korunmak için cildin her gün nemlendiriciler ile beslenmesi çok önemlidir. Zira artık içerden gelen nem yeterli olmaz ve cildi üstünden beslemek gerekir. Nemlendirici kremler kullanmak istemeyenler, hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünleri tercih ederek de nemlenme etkisini elde edebilirler.

Bu aylarda cildin içeriden desteklenmesi için beslenmeyi düzenlemek de daha fazla önem kazanır. Zira cilde giden besinler azaldığı için vücuda daha fazla antioksidan, vitamin ve mineral içerikli gıdaların alınması gerekmektedir. Bu ise bol bol taze sebze ve meyveler tüketerek, ayrıca kaliteli et ürünleri ile süt ürünleri vasıtasıyla elde edilebilir. Kış aylarında su içilir mi demeyin çünkü cildin kaybettiği nemi yerine koymak için her gün en az iki litre su içmeye devam etmelisiniz.

Soğuk havalarda çok sıcak suyla banyo yapma alışkanlığı olanlar ise bundan vazgeçmeli, banyonun başlarında ılığın biraz daha sıcağı bir suyla banyo yaparken, durulanma esnasında daha soğuk bir suya geçilerek vücut dışarıdaki sıcaklığa alıştırılmalı. Sıcaklıktaki bu değişim cildi uyaracaktır ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olacaktır. Çok sıcak banyo ise cildin üzerindeki koruma katmanının yok olmasına sebep olacaktır ve dışarıya bu şekilde çıkıldığında cilt hızlıca hasar görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.