Kışın Bebekleri Nasıl Giydirmeli

KIŞIN BEBEKLERİ NASIL GİYDİRMELİ?

Yayın Tarihi27 Mart 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerin dış koşullara bizim kadar dayanıklı olmamaları onları her mevsimde doğru bir şekilde giydirmemizi gerektiriyor ancak pek çok anne baba maalesef hava soğuk, o zaman kalın giydirelim şeklinde bir strateji izlediği için bebeklerde sık sık hastalıklara rastlanıyor. Halbuki kışın bebekleri nasıl giydirmeli sorusunun cevabını verirken birden fazla şeyi dikkate almak gerekiyor. Sizler için bebek giyimine dair dikkat etmeniz gerekenlere bir değinmeye karar verdik.

Bebeklerin vücut sıcaklığını sağlıklı bir şekilde koruyabilmek için yünlü ve çok kalın şeyler giydirmek yerine ince ama bir kaç kat olacak şekilde pamuklu kıyafetler giydirebilirsiniz. Zira birden fazla kat kıyafetin arasında daha fazla hava toplanacaktır ve bu hava bebeği soğuğun etkilerinden koruyacaktır. Aynı zamanda bu sayede ortam değişimlerinde bebeğin ortam sıcaklığına uygun bir hale getirilmesini de sağlayabilirsiniz. Tek kat ve çıkarılamaz kalın bir kıyafet sıcak ortamlara geçildiğinde sıkıntı yaşamanıza sebep olur.

Bebekler vücut sıcaklıklarının büyük kısmını kafa bölgesinden kaybederler ve bu nedenle vücudu kadar kafasına da dikkat etmek gerekir. Uygun şapkalar, eldivenler ve bunun yanında çoraplar ile botlar uzuvlardan sıcaklık kaybı yaşanmasına engel olacaktır. Ayrıca yürümeyi seven bebekler için botların kar, su gibi etkenleri içeri almadığından emin olunmalıdır.

Bebeğinizi arabanıza bindirdiğinizde arabanın kalorifer nedeniyle çok sıcak bir hal alabileceği unutulmamalı. Dolayısıyla bebeğin kıyafetlerinden bir kat çıkartmak onu terlemekten kurtaracaktır. Yahut kaloriferin ayarını kısarak biraz daha bebeğin kıyafetine uygun hale getirebilirsiniz.

Bebek arabası içinde giden bebekler ise soğuktan önleme etkisi olan örtüler ile bebeklerini korumalılar. Zira karşıdan gelebilecek rüzgarların bebeğin yüzünü dondurması işten bile değil. Hatta soğuktan koruma etkisi için bebek cildine uygun nemlendiriciler de kullanabilirsiniz.

Güneşli havalarda ve aynı zamanda karlı havalarda bebekleri güneşten koruyan kremler kullanılmalı, ayrıca bebeğe siperliğe sahip bir şapka takılmalı. Karlı havalarda güneş ışınları %90’lara varabilen oranda geri yansırlar ve bu nedenle bebeğin cildinde güneş yanıkları meydana gelebilir. Ancak bu durum bebeği güneşten daima korumanız gerektiği anlamına gelmiyor. D vitamini üretebilmesi için güzel günlerde bebeğinizi on on beş dakikalığına güneş ışığına çıkartmanız gerektiğini de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.