Kış Tatiline Giderken Alınması Gerekenler

KIŞ TATİLİNE GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER

Kış tatili özellikle tüm tatil hakkını yaz aylarında kullanma imkanı bulamamış olanlar için önemli bir konu ancak yaz tatilinde çok fazla eşyaya ihtiyaç duymazken, kışın yapılan tatillerde maalesef havalardan kaynaklı olarak biraz daha dikkatli olmak gerekebiliyor. Sizler için kış tatiline giderken alınması gerekenler hakkında bildiklerimizi bir araya getirdik.

Öncelikle, kış tatilinizi bir dağ evinde, sakin bir şekilde gerçekleştirecekseniz, mont seçiminiz çok önemli değildir, sıcak tutacak bir şeyler yeterli olur. Ancak karlı bir bölgeye yahut kayak yapacağınız bir tatile gidecekseniz, yanınızda su ve rüzgardan etkilenmeyen bir mont almanız gerekli. Zira kayak yaparken bol bol düşeceksiniz ve içine bulandığınız kar maalesef eriyerek montunuzu ıslatacak. Ayrıca montun alt kısmının lastikli olması, içeri kar almaması için çok önemli. Bu yüzden tatilinize uygun bir mont seçmelisiniz.

Pantolon tercihiniz de bu noktada önem kazanıyor. Gittiğiniz yerin aşırı soğuk olma ihtimaline karşı yanınıza bir içlik almayı düşünmelisiniz. Zira üstümüzü genellikle kat kat giyiyoruz ancak bu esnada bacaklarımızı koruyacak içlikleri hiç dikkate almıyoruz. Ayrıca kar tatili yapacak olanlar, yine pantolonun su ve rüzgar geçirmeyen bir yapıda olmasına dikkat etmeli, pantolonun belinin iyi sardığını kontrol etmeliler.

Tabii ki gözlük, eldiven, atkılar, bereler ve tatilinize uygun ayakkabı tercihini de unutmamalısınız. Zira kar tatillerinde bu malzemeler pek kaale alınmaz ve bunun sonucunda soğuklardan kaynaklanan sıkıntılar baş gösterirler.

Bu temel malzemelerin yanında elbette bazı diğer önemli malzemeler de mevcut. Ağrı kesiciler, yara bantları, tentürdiyotlar gibi sağlık malzemeleri ile düzenli kullandığınız ilaçlar, herhangi bir rahatsızlık ve yaralanma durumunda yardımınıza koşacaklardır. Bunları hiç bir zaman eksik etmeyin.

Ayrıca yanınıza en azından yolda tüketebileceğiniz temel besinleri almak ve termosta çay hazırlamak da yol üstündeki yerlerde boşa para harcamanıza engel olacaktır. Özellikle çok uzun ve yorucu olmayan seyahatlerde illa ki bir yerde oturup yemek yemek zorunda değilsiniz, biraz atıştırmalık hedefinize varana kadar sizi idare edecektir.

Günümüzde her yerde kart geçiyor gibi görünebilir ancak tatilde gittiğiniz yerlerdeki imkanların ne olacağını bilmeniz imkansız. Bu nedenle kesinlikle yanınızda sizi bir iki gün idare edebilecek miktarda nakit para bulunmalı. Eğer çalınmasından korkuyorsanız bu parayı eşiniz ile bölüşebilir, ayrıca bir kısmını arabanın bagajı gibi beklenmedik yerlerde saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.