Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

Yayın Tarihi04 Ocak 2016 | BESLENME

Kış aylarında sağlıklı beslenme planlarını uygulamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Zira bu dönemlerde maalesef gündüzlerin kısa olmasından dolayı hareketlerimiz azalıyor, canımız sıkılıyor ve kendimizi biraz da kalın kıyafetler giymenin güveniyle abur cubura verebiliyoruz. Ancak kış aylarının sadece bir kaç ay sürmesi nedeniyle alınan bu sağlıksız kiloları baharla birlikte yeniden vermeye çalışıyoruz. Halbuki kış aylarında da kendi beslenmenize dikkat ederek ve sağlıklı bir şekilde beslenerek tüm bu sıkıntıların üstesinden gelebiliyorsunuz. Sizler için kışın nasıl beslenmeli sorusuna kısaca bir cevap bulmaya çalıştık.

Kış zamanları vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu maddelerden bir tanesi C vitamini. Bu vitamini alabilmek için bol bol meyve yemeyi ihmal etmemeniz gerekiyor ancak pek çok kişi meyve yemek yerine suyunu sıkıyor ya da kabuklarını soyarak yiyor. Kabuklarıyla yenebilen meyveleri kesinlikle soymamalı, çok iyi bir şekilde yıkayarak böyle tüketmelisiniz. Meyvelerin posalarında bulunan vitaminlerin kaybolmaması için meyve suyunu da çok önermiyoruz.

Su sadece yaz aylarında bol tüketilir zannetmeyin. Kış aylarında da yazın olduğu gibi günde iki litrelik su tüketmeniz, vücudunuzun kendi ısısını koruyabilmesi ve dengesini sağlayabilmesi için çok önemli. Çay, kahve, alkol gibi içecekler ise maalesef suyun tam anlamıyla faydasının görülmesine engel olmaktadırlar. Zira bu içecekler böbrekleri fazla çalıştırarak temelde bol bol su kaybetmenize neden olmaktalar.

Soğuk havalarda şekerli şeyler yiyince kendinizi iyi hissettiğinizi biliyoruz. Ancak şekerli şeyler yemek yerine makarna, bulgur, kepekli ekmek gibi besinler tüketerek vücudunuza daha sağlıklı bir şekilde karbonhidrat alabilir, vücudunuzun enerji üretmesine yardımcı olabilirsiniz. Vücut sıcaklığını arttırmanın yolu sadece şeker tüketmekten geçmiyor. Tek yapmanız gereken bedeninize sağlıklı ve yeterli enerji kaynakları sunmak.

Balıklarda bulunan bol vitaminler, sağlıklı yağlar ve mineraller, kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz her şeyi karşılıyorlar. Bu nedenle haftada en az bir defa balık tüketmeli, yanında hazırlayacağınız yeşillikli salataları da sofraya koyarak sağlıklı bir sofra hazırlamalısınız. Özellikle de çocukların bu tip sağlıklı uygulamalara gelişim döneminde çok ihtiyaçları var.

Sadece et tüketerek sağlıklı beslenmek imkansız. Bol bol kış mevsimine özel sebzelerden tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak ülkemizde sebze tüketme kültürünün biraz zayıf olması, onları pek sofraya katmamamıza neden oluyor. Eğer böyle bir huyunuz varsa sebzeleri bir de böreklerin içerisinde deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.