Kış Aylarında Saç Bakımı

KIŞ AYLARINDA SAÇ BAKIMI

Kış aylarının hem bedenimiz, hem cildimiz, hem saçlarımız hem de psikolojimiz için oldukça zorlu bir dönem olduğu bir gerçek. Zira soğuk ve kapalı hava, dışarı çıkma imkanlarının bir hayli zorlaşması ve bunun yanında bir de kendimize bakma zorunluluğu, maalesef kış mevsimini güzellik ve bakım için en elverişsiz aralıklardan birisi haline getiriyor. Kış aylarında saç bakımı ise en az yaz aylarındaki bakım kadar zor denilebilir. Adım adım dikkat etmeniz gerekenlere değindik ve bunlara uyacak olursanız saçlarınız mevsimi olabildiğince kolay bir şekilde atlatacaklardır.

Kış aylarında saçlarımız sahip oldukları nemi kaybederler ve maalesef bu nemsizlik onların çok kolay bir şekilde solmalarına, kırılmalarına sebep olur. Ancak saç derisinin ürettiği saça özel yağ, bu nemin korunmasında ona en büyük desteği sağlamaktadır. Lakin sürekli olarak her gün saç yıkamak, bu yağın saçlara nüfuz etmesini zorlaştırır ve kuruma daha da belirgin hale gelir. Bu tip durumlardan kaçınabilmek için saçlarınızı bir kaç günde bir yıkamalı ve onların kendi yağlarına sahip olmalarını sağlamalısınız. Çok kirli şehirlerde bu biraz zor olsa da temiz yerlerde yaşayanlar her gün saçlarını yıkamak zorunda değiller.

Saç yıkama sırasında kış ayları olduğu için çok sıcak su kullanmak da maalesef uzmanlar tarafından önerilmiyor. Soğuk günlerde sıcacık bir duşa girmeyi hepimiz istiyoruz ancak bu sıcak su saç derisini koruyan özel tabakanın erimesine sebep oluyor ve bu tabakanın yeniden oluşması ve kökleri koruması da bir hayli vakit alıyor. Çok sıcak su yerine ılık ve daha rahatlatıcı bir su ile banyo yapmanız saçlarınıza faydalı olacağı kadar vücudunuz için de daha elverişli. Çok sıcak sudan soğuk havaya çıkan saçların ne hale geleceğini bir de siz düşünün!

Kışın hemen saçları kurutmak için kurutma makinasının en hızlı ve sıcak modunu kullanmak da maalesef bir hata. Bunun yerine saçlarınızı bir süre havlu içinde tutun ve havlunun nemi almasını sağlayın. Daha sonra orta karar bir hız ve sıcaklık ayarında saçlarınıza çok yaklaştırmadan makineyle onları kurutun. Böylece sıcak havanın saçlara vereceği zararı önleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.