Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz

KIŞ AYLARINDA CİLDİMİZİN KURUMASINI NASIL ENGELLERİZ?

Cilt kuruluğu her ne kadar erkekleri de etkileyebilen bir rahatsızlık olsa da, kadınlarda daha sık görülüyor ve bu nedenle pek çok kadın cilt kuruluğuna karşı onlarca farklı çözüm deneyerek bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Genelde doğal çözümler veya kremler işe yarasalar da, bilhassa kış ayları gelince tüm çözümlerin sonuçsuz kaldığını görmek de mümkün oluyor. Dolayısıyla kış aylarında cildimizin kurumasını nasıl engelleriz diyenler için cilt kuruluğu problemine karşı yapılabilecekleri değerlendirmeye çalıştık.

Öncelikle, kış aylarındaki cilt kuruluğu problemlerinin büyük kısmı aslında kış havasının nemden yoksun yapısından ve cildimize doğrudan vuran soğuklardan kaynaklanır. Ancak buna bir de bizim sebep olduğumuz faktörler eklendiğinde, kışın yarattığı kurutucu etki katlanarak artmaya başlar. Dolayısıyla ilk yapılması gereken şey, cildin soğuktan korunmasıdır. Bunun için bilhassa soğuk havalarda koruyucu ekipmanlar takılmalı, eldiven, atkı, bere gibi cildin açıkta kalmasına engel olacak kıyafetler giyilmelidirler. Pek çok vakada, cilt kuruluğu problemi sadece cildin doğru şekilde soğuğun etkisinden korunması ile düzeltilebilmektedir.

Elbette çok hassas ciltlerde bu kuruluk probleminden kurtulmak için cildin doğru şekilde içten ve dıştan nemlendirilmesi de gerekmektedir. Cildinize uygun nemlendirici kremlerin yanında hindistan cevizi yağı gibi doğal çözümler de nemlendirme konusunda size yardımcı olacaklardır. Lakin cildin alt katmanlarının nemlendirilebilmeleri için sadece dıştan nemlendirici uygulamak yetmemektedir ve bunun yanında doğru bir beslenme düzenine sahip olmak, ayrıca kış aylarında da günde en az iki litre su içmeye devam etmek gerekir. Zira bedenimiz içeriden yeterince suya sahip olmadığında elde edilen sonuçlar yetersiz olacaklardır.

Tabii ki kış aylarının bir diğer yanı ise kışın sıcak suyla banyo yapmayı çok sevmemiz ve banyoda hatırı sayılır bir vakit geçirmemiz. Halbuki bu kadar sıcak su altında uzun süre geçirmek, cilt üzerindeki koruyucu tabakayı mahveder ve bu yüzden banyonun ardından ciltte kuruma problemleri ortaya çıkar. Dolayısıyla ılık bir su ile aşırı uzun süre kalmadan banyo yapmak gerekir.

Bulunduğunuz ortamın da çok sıcak olması, klima ile ısıtılması gibi problemler de cilt kuruluğuna davetiye çıkartır. Oda sıcaklığı daima 25 derece civarında olmalıdır ve 30 dereceleri bulan sıcaklıklardan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.