Kırmızı Lahana Salatası Nasıl Yapılır Tarifi

KIRMIZI LAHANA SALATASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi17 Ocak 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Kırmızı lahana hem iyi bir lezzete hem de iyi bir besin değerine sahip olan sebzeler arasında yer alıyor ancak ülkemizde maalesef hakettiği ilgiyi göremiyor. Günlük mutfak alışkanlıklarımızın bir şekilde dışında kalan kırmızı lahana, aslında salatası yapıldığında inanılmaz bir lezzete kavuşuyor ve pek çok yemeğin yanında tercih edilebilir hale geliyor. Her sebze gibi besin değeri oldukça yüksek olan kırmızı lahananın salatasını yapmak da kolay ve zahmetsiz. Eğer daha önce denemediyseniz veya uzak kalmayı tercih ettiyseniz bir defa da bizim tarifimizi denemeyi unutmayın.

Kırmızı lahana salatası malzemeleri

  • Kırmızı lahana (orta boy, bir adet)
  • Sirke (bir çay bardağı)
  • Limon (üç adet)
  • Zeytinyağı (bir çay bardağı)
  • Tuz

Kırmızı lahana salatası tarifi

Kırmızı lahana, aynı marulda olduğu gibi içerisinde toz toprak tutabilen sebzelerden olduğu için ilk olarak dış yaprakları koparıp atıyoruz ve musluk altında olabildiğince güzel şekilde yıkıyoruz. Topraktan gelmiş olabilecek böcek ilaçları gibi maddelerden tamamen kurtulmak önemli olduğu için ve lahanayı pişirmeyeceğimizden dolayı yıkama seansını biraz uzun tutuyoruz. Yıkama bittikten sonra kırmızı lahanamızı güzelce kuruluyor ve tam ortasından ikiye ayırıyoruz.

Lahananın kök kısımlarını kesip attıktan sonra başlıyoruz ince ince doğramaya. Fazla parçalı salataları sevmeyenler bu noktada çok ince kesim yapabilirler ancak yaprakları biraz hissetmek isteyenler varsa daha geniş doğrama aralıkları da seçebilirler. Eğer kırmızı lahananın besin değerlerinin hiç kaybolmamasını istiyorsanız ya bıçak kullanmayı tamamen bırakabilir ve ellerinizle büyük büyük parçalayabilirsiniz, ya da keskin tahta bıçaklarınız varsa onları kullanabilirsiniz.

Ardından kıydığımız lahanaları genişçe bir kaba koyuyoruz ve limonlarımızı sıkıp ekledikten sonra keyfimize göre biraz tuz ekledikten sonra ellerimizle karıştırarak karışımı tamamen birbirine yediriyoruz. Daha sonra sirkemizi ve zeytinyağımızı da ekledikten sonra aynı şekilde bolca karıştırmaya devam ediyoruz.

Direkt olarak bu şekilde yemek de mümkün ancak kırmızı lahana salatasının biraz beklemiş hali çok daha lezzetli olabiliyor. Bu nedenle kapalı bir kaba salatamızı doldurduktan sonra dolabımızda bir kaç saat bekletirsek en iyi lezzetine kavuşacaktır. Özellikle mangal ve ızgaraların, balıkların yanında çok iyi gideceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.