Kırmızı Etin Yararları ve Zararları Nelerdir

KIRMIZI ETİN YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Kırmızı et ülkemizdeki damak tadı alışkanlığından dolayı oldukça tercih edilen bir et türü ve her ne kadar son senelerde etteki pahalılıktan dolayı tercihler biraz beyaz ete doğru dönmüş olsa da, hala kırmızı etin kendine has kokusu ve tadının herkesin talebinde olduğu bir gerçek. Ancak medyada yer bulan haberlerde kırmızı et o kadar çok kötülendi ki, herkes onun çok zararlı bir et türü olduğunu düşünmeye başladı. Bu önyargıyı ortadan kaldırabilmek için kırmızı etin faydaları ve zararları üzerine biraz araştırma yapmaya karar verdik.

Kırmızı et içerisinde bulunan yüksek protein ve vitamin içeriği, bunun yanında demir mineralinin bolluğu, onu bedenimiz için kritik bir besin haline getiriyor. Zira vücudumuz her ne kadar sebze ve meyvelerde bulunan proteinler, vitaminleri ve mineralleri değerlendirebilse de, asla kırmızı etteki kadar yüksek bir sindirim ve faydalanma oranına yaklaşmak mümkün olmuyor. Bu nedenle bilhassa çocuklar, gebeler ve ergenler için kırmızı etin yoksunluğu gelişim problemlerine neden olabiliyor.

Lakin çok fazla kırmızı et tüketmek, çok fazla tüketilen pek çok diğer besinde olduğu gibi, vücut için zararlı. Çünkü kırmızı etin içerisindeki çok yüksek orandaki kolesterol, kalp ve tansiyon hastaları için bir hayli sıkıntı verici olabiliyor. Bunun yanında çok fazla kalori içermesi ise fazla tüketim halinde yağlanmaya, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Ayrıca sadece et ile beslenenlerde görülen gut hastalığı da etin abartılması halinde ne raddeye gelinebileceğinin işaretleri arasında.

Kırmızı etin bu tip dezavantajlarının önüne geçebilmek için yapılabilecekler de mevcut. İlk olarak etli bir yemek yaparken etin tüm yağlı parçalarının kenara alınması ve tüketilmemesi gerekiyor. Bunun yanında sadece etten oluşan yemekler yerine küçük parçalara ayrılmış et parçalarına sahip sebze yemeklerini tercih etmek de ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi kırmızı eti kızartma olarak yapmak yerine ızgara, fırın veya haşlama olarak hazırlamak, hem kanserojen maddelerin oluşumuna engel olacaktır hem de etin sindiriminin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Ülkemizde yapılanın aksine fazla pişmiş et yerine orta pişmiş et tüketmek de etin daha faydalı olması için elzem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.