Kırmadan Burun Estetiği Mümkün mü

KIRMADAN BURUN ESTETİĞİ MÜMKÜN MÜ?

Yayın Tarihi07 Haziran 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik cerrahi yıllar içerisinde giderek gelişiyor ve bir kaç senede bir yeni yöntemlerin hastaların ve doktorların işini oldukça kolaylaştırmaya başladığı da bir gerçek. Burun estetiği de bunlardan bir tanesi çünkü pek çok kadın ve erkek, burun estetiğinde burun kemiklerinin kırılmasından dolayı bir korku duyuyor ve ihtiyaç duyduğu operasyonu seneler boyunca erteleyip duruyor. Bu da beraberinde hem kötü bir estetik görünümü hem de nefes alma zorluklarını getiriyor. Kırmadan burun estetiği mümkün mü diyenler için burun estetiğinde yaşanan en son gelişmeleri aktarmaya karar verdik.

Burun estetiğinde yapılması gereken işlemin düzeyine göre kırılarak veya kırılmadan operasyon gerçekleştirmek mümkün. Burnun tamamen ve detaylı bir şekilde yeniden yapılması gerekli olduğunda kırılarak işlem yapmak mecburi hale gelirken, özellikle burun kemerinin ortadan kaldırılması veya eğiminin azaltılması gibi bazı operasyonlarda artık kemikleri kırmaya gerek kalmıyor.

Burun törpüleme olarak adlandırılan bu yöntemde, kemeri oluşturan ve burunda yükseltiye sebep olan bölge, bu iş için düzenlenmiş olan özel aletler vasıtasıyla törpüleniyor ve böylelikle daha yumuşak ve istenen bir görünüm elde ediliyor. Her ne kadar genellikle burun kemeri üzerinde kullanılsa da bazı diğer ufak düzeltme işlemlerinde de törpülemeden faydalanmak mümkün.

Operasyon genellikle lokal anestezi ile gerçekleştiriliyor ancak genel anestezi altında yapılmasını gerektiren durumlar da mevcut olabiliyor. Ancak bu operasyonun uygulanabilmesi için burun kemerinin kalınlığının burun kemiğinin kalınlığından daha az olmasının gerekli olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca törpülemeden sonra burun kemikleri arasında açıklık kalacak bir durum oluşacaksa da törpüleme uygulaması ya uygulanmıyor ya da burun çatısı çeşitli yöntemlerle sıkıştırılarak birleştiriliyor. Hangi yöntemin nasıl uygulanacağına dair gerekli bilgiler her hasta için değişiklik gösterdiğinden genel geçer bir tanımlama yapmak oldukça zor.

Herhangi bir kırma işlemi olmadığı için bu operasyonun sonrasında burun ve göz çevresindeki dokularda morarma pek gerçekleşmez, gerçekleşse bile daha sınırlı bir bölgede ve daha hafif olur. Operasyonun ardından doktorun verdiği talimatlara uyulursa ve bu iş için uygulanan burun nemlendirme kremleri ve spreyleri kullanılırsa komplikasyonlar ortaya çıkmadan engellenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.