Kinoanın Faydaları Nelerdir

KİNOANIN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi06 Nisan 2018 | BESLENME

Son senelerde git gide daha popüler hale gelen ve herkesin bir şeylerin içine katma peşine düştüğü kinoa tahılı, aslında popülerliğini makul kılacak kadar çok faydaya sahip. Temel olarak bir tahıl olmasa bile tahıl gibi kullanılabilen yapısı sayesinde hem kolay bir şekilde sindirilebiliyor, hem de lifli yapısı sayesinde diyet yapanların tercihleri arasında bulunuyor. Lakin düşük kalorisine karşın oldukça zengin bir besleyiciliğe sahip olması, onu mutfakların bir numarası haline getirebilir.

Kinoa’nın faydaları nelerdir diyenlerin en dikkatini çekecek olan şey, onun çok iyi bir antioksidan olması. Bu sayede akciğerler, böbrek, karaciğer, kalp ve pankreasın korunması için çok ciddi bir efor sarfeden kinoa, organlarınızın yıllar içerisinde gördüğü zararın minimize edilmesine yardımcı oluyor. Zira oksidanlar nedeniyle hücrelerimiz ve DNA’mız ciddi bir zarara uğradığı için, bu oksidanlardan kurtulmak ancak yüksek antioksidan değerine sahip besinler tüketmekle mümkün oluyor.

Kolesterol ve diyabet hastaları için de oldukça faydalı olan kinoa, oldukça yavaş bir şekilde kan şekerini kontrol altına aldığı için diyabet hastalarında bir rahatsızlığa sebep olmazken, yüksek lif miktarı sayesinde kolesterol düzeyini de indirmektedir. Her iki rahatsızlıktan da muzdarip olanlar kinoayı besinlerinin içerisine ekleyerek bu hastalıklarını dizginleme konusunda ciddi bir fayda elde edebilirler.

Kan basıncını kontrol eden yapısı ise içerisindeki potasyumdan kaynaklanıyor. Oldukça yüksek düzeydeki potasyum içeriği sayesinde düşük kan basıncı sağlayan ve magnezyum, sodyum gibi diğer mineraller açısından da zengin olan kinoa, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı oluyor. Zira yüksek kan basıncını düşürürken aynı zamanda damarları genişletici bir yapıya da sahip.

Pek çok diğer tahıl ürününde olduğu gibi Kinoa da bağırsaklardaki faydalı bakterileri destekleyici bir yapıya sahip. Bu faydalı bakteriler sayesinde sindirim sistemimiz çok daha verimli bir şekilde çalışabiliyor ve bunun yanında iltihap, enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan da kurtulmak mümkün hale geliyor.

Gluten alerjisi olanlar ise kinoayı güvenle tüketebiliyorlar çünkü ürünün içerisinde herhangi bir şekilde gluten bulunmuyor. Ancak içeriğinde polifenolün bol miktarda bulunduğu da kesinlikle akıldan çıkarılmaması gerekenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.