Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli

KİLO ALMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ?

Yayın Tarihi07 Mart 2016 | BESLENME

Kilo vermek isteyen kadınların sayısı oldukça fazla ancak bir yanda da kilo almak isteyen kadınlar bulunuyor. Zira çok zayıf olduğunu düşünen ve forma girebilmek için biraz kilo alması gerektiğini düşünenlerin bazen bunu yapmaları mümkün olmayabiliyor. Yiyorum yiyorum bir türlü kilo alamıyorum diyenlere kilo almak için nasıl beslenmeli sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kilo almak isteyen ancak ne yerse yesin alamayan kadınlar, ilk olarak bir doktora başvurarak bunun bir sağlık kaynaklı sebebi var mı öğrenmeleri gerekiyor. Zaman zaman hormonal bozukluklar, bağırsaklardaki parazitler, sindirme sorunları gibi problemler maalesef ne yerseniz yiyin kilo almanıza engel olabiliyorlar. Dolayısıyla kilo almak için uğraşmadan önce gerçekten sağlıklı ve kilo alabilir bir durumda olduğunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Tabii ki ruhsal sıkıntılar da kilo alma ve verme konusunda pek çok kadını etkilediğinden, herhangi bir psikolojik derdiniz varsa bunu da profesyonel bir uzman aracılığıyla çözmeyi unutmayın.

Kilo almaya başlarken ilk yapmanız gereken yemeklerin yanında bir şeyler içmekten vazgeçmek. İçtiğiniz su, ayran, kola ve diğer içecekler, maalesef karnınızı şişirecektir ve bu yüzden yeme kapasiteniz azalacaktır. İlla ki bi şeyler içmek istiyorsanız önce yemeğinizi yiyebilir, ardından sade bir soda içecek sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.

Kilo vermek isteyenlere her zaman yavaş yemek yemeleri önerilir çünkü açlık duygusunun geçmesi yaklaşık olarak on on beş dakika kadar zaman alır. Halbuki kilo almak istiyorsanız kendinizi tok hissetmeden bol bol kalori almanız gerekli. Dolayısıyla yavaş yemek yerine biraz daha tempolu bir şekilde öğünlerinizi tüketebilir, böylelikle tokluk duygusunu daha geç yaşayabilirsiniz.

Yağın kilo aldırdığı bilgisi maalesef doğru değil ve gerçekten kilo almak istiyorsanız bol enerji veren karbonhidratlı besinleri tüketmelisiniz. Vücudunuza aldığınız yağların pek çoğu tüketilmeden dışarı çıkıyor ve bu nedenle kilo almanız zorlaşıyor. Ayrıca yağlı yemekler uzun süre tok hissettirdikleri için daha az yemenize neden oluyorlar. Hamur işi, et gibi bol karbonhidratlı besinlerden faydalanarak daha hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Tabii ki ara öğün atıştırmalıklarında sürekli meyve yemek de olmaması gerekenler arasında. Ara öğünlerinizde biraz daha hafif tatlıları tercih edebilir, böylelikle bu tatlılardaki şekeri yağa dönüştürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.