Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir

KİLO ALDIRMAYAN YİYECEKLER NELERDİR?

Yayın Tarihi03 Temmuz 2017 | BESLENME

Yaz ayları geldiğinde kendimizi bir anda kilo vermeye odakladığımız ortada ancak maalesef kışın kilo kontrolü yapmadıysak ve yediklerimize dikkat etmediysek, yazın bir anda kilo vermeye başlamak oldukça zor. Bunun için kilo aldırmayan yiyecekler konusunda dikkatli olmalı ve en doğru tercihleri yapmaya başlamak gerekli. Zira kilolarımızın temel sebebi aslında hareketsizlik ve buna rağmen tükettiğimiz bol enerjili besinler. Sizler için kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Yeseniz de pek kilo aldırmayan en önemli besinlerden bir tanesi kabak çünkü kabağın çok büyük kısmı sudan oluşuyor ve bol lifli yapısı sayesinde çok çok düşük bir kalorisi var. Elbette onu kızarma ile bol yağlı yaparsanız olmayacaktır ancak fırında veya haşlama yöntemi ile hazırladığınız bir kabak yemeği, kilonuzu kontrol edebilmeniz için ideal bir fırsat olacaktır.

Bu konuda mucizevi olan bir diğer besin ise domates diyebiliriz. Ülkemizde bol bol tüketilen bu güzel meyve, evet domates aslında bir meyve, hem vitaminler açısından çok zengin hem de antioksidanlar bakımından çok geniş rezervlere sahip olduğu için genel sağlık düzeyinizin de korunmasına yardımcı olacaktır.

Su bakımından çok zengin olan bir diğer besin ise salatalık ve bu nedenle zayıflamak isteyenlerin bir numarası. Yüzde 95’i sudan oluşan bu sebzemiz, vitaminler açısından da oldukça zengin ve bunun yanında yaz aylarında az su içenlerin de kurtarıcısı durumunda.

Genel anlamda yeşil yapraklı sebzelerin büyük kısmı kalori bakımından düşük ancak içerik bakımından zengin yiyecekler oluyorlar. Semizotu, lahana, marul, ıspanak gibi pek çok yeşil yapraklı sebze bunun içerisine dahil ve aklınıza gelebilecek tüm yeşil sebzeleri kesinlikle diyetinize dahil edebilirsiniz. Fakat bu tip ürünleri gidip de böreklerin, gözlemelerin içerisine koyarsanız yüksek kaloriden dolayı faydalarını es geçeceksinizdir. En güzeli fırında veya haşlayarak yemekler hazırlamak denilebilir.

Havuç ise her yemeğe ve salataya güzel giden sebzeler arasında olduğundan beslenme düzeninizde ciddi bir yer elde edebilir. Hem cilt hem de gözler için inanılmaz faydalara sahip olan havuç, ayrıca kanseri önleme kabiliyeti sayesinde de öne çıkıyor. Kilo almamak isteyenler onu arada bir tüketebilir ve tatlı tüketmek yerine bir kaç dilim havuç yiyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.