Kestanenin Faydaları Nelerdir

KESTANENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi21 Haziran 2018 | BESLENME

Kestane sonbahar-kış ayları arasında çıkan ve çok sevdiğimiz yiyeceklerden bir tanesi. Hem tek başına tüketilebilmesi hem de tatlılara eklenebilmesi veya içeceklerin yanında sevilen bir aperatif olması, onu soğuk ayların en avantajlı ürünlerinden bir tanesi haline getiriyor. Fakat kestanenin faydaları nelerdir diyenler için bu güzide yemişin tüm yararlarını da araştırmayı unutmadık. Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan kestane, sağlık açısından sorgulanmayacak faydalara sahip diyebiliriz.

Kestanenin en dikkat çekici yanı, bol miktarda protein barındırması sayesinde vücudumuzun yapıtaşlarını elde etmemizi sağlayabilmesi. Özellikle de kış ayları için vücudunu hazırlamak isteyenler ve zayıf düşmekten çekinenler, kestane tüketerek dinç ve zinde bir şekilde bu soğuk aylara giriş yapabilirler. Lakin kestanenin taze olması bu faydanın daha da öne çıkmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla onu mevsiminde tüketmeniz size çok daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Kestanede en belirgin olarak bulunan vitaminler arasında B2, B1 ve C vitaminleri yer alırken, potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi oldukça değerli mineraller de sıklıkla bulunuyor. Ancak kalorisinin yüksek olması nedeniyle kilo kontrolü yapanların tüketim sırasında çok fazla ipin ucunu kaçırmamaları gerekiyor. Lakin ayarında bir kestane tüketimi ile sorun yaşamak da imkansız.

İçerisindeki bu bol miktarda vitamin ve minerallere ek olarak antioksidanlara da sahip olan bu yemiş, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun temizlenmesine olanak tanır, kan hücrelerinin sayısını arttırır ve bunun yanında iskelet sistemimiz için gerekli olan kalsiyumu barındırması sayesinde kemik erimesi gibi rahatsızlıkların geciktirilmesinde faydalı olur.

İyi kolesterolü olması gereken düzeyde tutarken kötü kolesterolü düşürebilen kestane, aşırı tüketilmediği taktirde kilo alımına da engel olur ve bol lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin en sevdiği besinlerden bir tanesidir. Hem sindirim hem de dolaşım sistemi üzerindeki bu etkileri, onu kalp ve damar sağlığı açısından değerli bir hale getirmektedir.

Ancak kestaneyi hazırlarken mangalda yapıyorsanız çok fazla yanmadığından emin olmalı, turşusu, reçeli ve tatlısı gibi diğer ürünleri yaparken de şeker ve tuz ekleme işlemlerinin ucunu kaçırmamanız gerekiyor. Aksi taktirde bu faydalar birer birer zarara dönüşeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.