Kereviz Salatası Nasıl Yapılır Tarifi

KEREVİZ SALATASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Kereviz maalesef ülkemizde pek kıymeti bilinmeyen gıdalar arasında yer alıyor ve pek çok kişi onu yememek için elinden geleni yapıyor. Halbuki bol miktarda life sahip olması, düşük kalori oranı ve mineraller, vitaminler açısından zengin olması, onu sofralarımızın baştacı yapmamıza sebep olmalı. Ancak tadına karşı önyargı sahibi olan kişiler onu bilhassa yemek olarak hazırlamaktan çekiniyorlar. Yemek içerisinde kereviz tadını sevmeyenler için kereviz salatası nasıl yapılır tarifimizi hazırladık çünkü onu salata içerisinde tüketince aslında ne kadar hoş bir tada sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Kereviz Salatası Malzemeleri

  • Kereviz (iki adet)
  • Limon suyu (yarım adet)
  • Yeşil elma (bir adet)
  • Yoğurt (dört yemek kaşığı)
  • Sarımsak (iki diş)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Mayonez (bir yemek kaşığı)
  • Ceviz içi (sekiz on tane)

Kereviz Salatası Nasıl Yapılır Tarifi

Kereviz salatamızı yapmaya başlamadan önce bir kaç temel bilgiden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle, salatamızda kullanacağımız yoğurt ve mayonez doğru tat için çok önemli ancak eğer kalorisi düşük ve ağır olmayan bir salata istiyorsanız, mayonezi tarifin içerisinden çıkartabilir ve onun yerine biraz süzme yoğurt ekleyebilirsiniz. Bazıları doğrudan mayonez kullanmayı tercih etse de bu tarif hem fazla kalorili hem de ağır olacaktır. Ayrıca tarifte kullandığınız yeşil elmaların olabildiğince ekşi olmalarına dikkat etmelisiniz. Bu ekşilik sayesinde salatanın kendine has güzel bir tadı olacaktır.

Şimdi ilk olarak kerevizlerimizin kabuklarını soyuyor ve daha sonra rendemizin biraz geniş olan kısmından rendeleyerek devam ediyoruz. Rendelenmiş olan kerevizlerimize tuzumuzu ve limon suyumuzu da ekliyor, bu karışımı kendi içerisinde güzelce bir karıştırıyoruz. Böylece kerevize limon suyu bulaştığı zaman kararmasının da önüne geçilecektir.

Sıra geldi elmamızın kabuklarını soymaya ve rendelemeye. Elmamızı ayrı bir kaba rendelememiz gerekiyor çünkü önce elimizle sıkarak suyunu süzeceğiz ve daha sonra kerevizlerin arasına katacağız.

Cevizlerimizin iç kısımlarını da bir havan içerisinde dövüyoruz ancak sadece az bir miktar yapın çünkü tane tane kalmaları önemli, toz gibi olmamalılar. Başka bir kabın içerisinde yoğurt ve mayonezimizi karıştırdıktan sonra cevizleri de ekliyor, ardından hepsini birden salatamızın içerisine katıyoruz. Karıştırdıktan sonra salatamız tüketime hazırdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.