Keratin Bakımının Zararları

KERATİN BAKIMININ ZARARLARI

Yayın Tarihi21 Haziran 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Keratin bakımı son dönemlerde kadınların olduğu kadar erkeklerin de ilgisini çekiyor ve bu nedenle genel anlamda herkesin onu uygulatabilmek için sıraya girdiği bir gerçek. Keratin tedavisinin ardından saçlarda mükemmel ve daima fönlü bir görünümün ortaya çıkması, onu ilgi çekici bir hale getiriyor ancak bu bakımın da kendine has bazı zararlı yanları bulunuyor. Dolayısıyla keratin bakımının zararları konusuna etraflıca bir değinelim.

Keratin tedavisinde, saçlarımıza keratin uygulaması yapılıyor ve böylece saçlarda doğal olarak bulunan ancak kaybolmuş olan keratin tekrar saçların etrafına sarılmış oluyor. Zira keratin hassas bir madde ve saçlarımıza iyi bakmadığımızda, onları ısıl işlemlere maruz bıraktığımızda maalesef dökülüp kayboluyorlar. Bakım sayesinde bu keratini tekrar yerine koyarak güzel ve ışıltılı bir görünüm elde edilebilir. Lakin bu işin bazı kuralları mevcut.

Keratin uygulanmış olan saçlara sonrasında çok yüksek ısılı işlemler uygulanmamalı çünkü ısıyı gören keratin bir an önce saçtan uzaklaşacaktır. Yani keratin uygulamasından sonra eskisi gibi saçlarınıza dikkat etmeden fön çektirmek mümkün olmayacaktır. Özellikle düzleştirici ürünleri kullanmak keratinin ardından en yapılmaması gereken şey. Dolayısıyla saçlarıyla uğraşmayı sevenler için keratin tedavisi seçenekleri azaltıyor ve bu nedenle rahatsızlık verebilir.

Bunun yanında bazı keratin uygulamalarında saç presleniyor ve yüksek ısı veriliyor, bu durum ise keratinin etkisi geçtiğinde saçın eskisinden daha da kötü görünmesine sebep oluyor. Yani keratin uygulaması kesinlikle saçları kötü olanlarda uygulanmalı ve hali hazırda güzel saçları olanlar bu uygulamadan biraz kaçınmalılar.

Bazı keratin bakımı ürünlerinde maalesef formaldehit bulunuyor ve bu madde insan sağlığı için çok ciddi bir risk unsuru. Özellikle keratin tedavisinin ilk dönemlerinde formaldehit içeren ürünler çok sıklıkla kullanılıyorlardı ancak sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde firmalar aynı etki için başka ürünlere yer vermeye başladılar. Lakin yine de ucuza kaçan güzellik merkezlerinde ve kuaförlerde formaldehit içeren ürünlerle karşılaşmak mümkün. Dolayısıyla kuaförünüzün hangi ürünleri kullanarak keratin bakımını uyguladığını iyi araştırmalısınız. Formaldehit tedavi sırasında ciddi bir şekilde vücuda alınmıyor ancak zamanla ısı ve su gördükçe çözünüyor ve ardından tenimizden emilerek vücudumuza giriyor.

One Response to KERATİN BAKIMININ ZARARLARI

  1. Aysun diyor ki:

    Zararı yerine faydası var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.