Keratin Bakımının Zararları

KERATİN BAKIMININ ZARARLARI

Yayın Tarihi21 Haziran 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Keratin bakımı son dönemlerde kadınların olduğu kadar erkeklerin de ilgisini çekiyor ve bu nedenle genel anlamda herkesin onu uygulatabilmek için sıraya girdiği bir gerçek. Keratin tedavisinin ardından saçlarda mükemmel ve daima fönlü bir görünümün ortaya çıkması, onu ilgi çekici bir hale getiriyor ancak bu bakımın da kendine has bazı zararlı yanları bulunuyor. Dolayısıyla keratin bakımının zararları konusuna etraflıca bir değinelim.

Keratin tedavisinde, saçlarımıza keratin uygulaması yapılıyor ve böylece saçlarda doğal olarak bulunan ancak kaybolmuş olan keratin tekrar saçların etrafına sarılmış oluyor. Zira keratin hassas bir madde ve saçlarımıza iyi bakmadığımızda, onları ısıl işlemlere maruz bıraktığımızda maalesef dökülüp kayboluyorlar. Bakım sayesinde bu keratini tekrar yerine koyarak güzel ve ışıltılı bir görünüm elde edilebilir. Lakin bu işin bazı kuralları mevcut.

Keratin uygulanmış olan saçlara sonrasında çok yüksek ısılı işlemler uygulanmamalı çünkü ısıyı gören keratin bir an önce saçtan uzaklaşacaktır. Yani keratin uygulamasından sonra eskisi gibi saçlarınıza dikkat etmeden fön çektirmek mümkün olmayacaktır. Özellikle düzleştirici ürünleri kullanmak keratinin ardından en yapılmaması gereken şey. Dolayısıyla saçlarıyla uğraşmayı sevenler için keratin tedavisi seçenekleri azaltıyor ve bu nedenle rahatsızlık verebilir.

Bunun yanında bazı keratin uygulamalarında saç presleniyor ve yüksek ısı veriliyor, bu durum ise keratinin etkisi geçtiğinde saçın eskisinden daha da kötü görünmesine sebep oluyor. Yani keratin uygulaması kesinlikle saçları kötü olanlarda uygulanmalı ve hali hazırda güzel saçları olanlar bu uygulamadan biraz kaçınmalılar.

Bazı keratin bakımı ürünlerinde maalesef formaldehit bulunuyor ve bu madde insan sağlığı için çok ciddi bir risk unsuru. Özellikle keratin tedavisinin ilk dönemlerinde formaldehit içeren ürünler çok sıklıkla kullanılıyorlardı ancak sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde firmalar aynı etki için başka ürünlere yer vermeye başladılar. Lakin yine de ucuza kaçan güzellik merkezlerinde ve kuaförlerde formaldehit içeren ürünlerle karşılaşmak mümkün. Dolayısıyla kuaförünüzün hangi ürünleri kullanarak keratin bakımını uyguladığını iyi araştırmalısınız. Formaldehit tedavi sırasında ciddi bir şekilde vücuda alınmıyor ancak zamanla ısı ve su gördükçe çözünüyor ve ardından tenimizden emilerek vücudumuza giriyor.

6 Responses to KERATİN BAKIMININ ZARARLARI

 1. selda yılmaz diyor ki:

  kuaförde yapılan keratin bakımı kimyasal oluyor çünkü keratin öyle bir anda saça nüfus eden bir şey değil o yüzden formaldehit oluyor içinde o yüzden ben evde intense saf keratin bakımı yapıyorum hem doğal ürünler hem de yıpranmış saçlardan kurtuldum. tavsiyem kuaföre o kadar para vereceğinize evde yapın derim.

 2. Hande diyor ki:

  Saçlarım liquid keratin yüklemesi yapınca çok güzel oluyor saçlarımdaki yıpranmalar o kırıklar falan hep geçiyor ve canlı sağlıklı görünüyor öyle 2-3 ayda etkisi de geçmiyor uzun bir süre yani ben saçlarıma sürekli olarak işlemler uygulayarak eziyet ettiğim için bunlar saçımı bozana kadar etkisi sürüyor sürekli olarak liquid keratin şampuan ve saçta kalan kremi kullanıyorum ama arada liquid keratin yüklemesi de yapıyorum. Tabi düzleştiren değil bakım ve onarım yapan.

 3. Pelin diyor ki:

  ben intense saf keratin kullanmıştım zararından ziyade faydası var zaten kuaförde yapılan keratin bakımı gibi değil ısılı işlem uygulanmıyor yalnızca saçlarınızda bekleterek kaynamasını sağlıyorsunuz bu kadar

 4. Nermin diyor ki:

  Ben keratin bakımımı evde kendim yapıyorum önce kuaförde yaptırıyordum ama onlarda kimyasal içerik olduğunu ve belli sürelerde yaptırmazsam saçımın daha kötü olucağını sonradan öğrendim çünkü yaptırdıktan 3 ay sonra falan saçlarım yaptırmadan öncekinden çok daha kötü bir hal aldı o yüzden araştırdım ve doğal keratin seti yapmam gerektiğini gördüm hemen liquid keratin den şipariş verdim kullanınca zaten farkı anladım ama yinede denemek için seti kullanıp 4 ay falan ara verdim saçlarım hala sıkıntısız kalıcı bir etki yani diğeri gibi belli süre sonra daha kötü yapmadı saçlarım için artık başka bir ürün kullanmıyorum bakımından şampuanına kadar saçlarımda sadece liquid keratin kullanıyorum artık. Tabi bunlar bu saçı düzleştiren tamamen kimyasal ve fönden oluşan olay değil sadece bakım için olanlardan bahsediyorum.

 5. Ayşe Kurnaz diyor ki:

  brezilya fönü keratini formaldehit içerdiği için zararlı tabii ki ama ben intense saf keratin kullanıyorum çok menunum

 6. Aysun diyor ki:

  Zararı yerine faydası var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.