Keratin Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar

KERATİN BAKIMI NEDİR, NE İŞE YARAR?

İnsanların saç telleri, aslında pul pul protein yapılardan oluşurlar ve maalesef bu pullar çevresel faktörlerin etkileri ile giderek bozulma eğilimindedirler. Genellikle alttan yeni gelen saçlarımızın henüz bozulmamış olmaları nedeniyle bu bozulmalar fark edeceğimiz düzeye gelmezler ancak maalesef saçları çok uzun olanlar, bilhassa uçlara doğru saçların ne kadar yıprandığını fark edeceklerdir. Bu durum saçları düzenli olarak uçlardan aldırmamız ile sonuçlanır ancak bu defa da maalesef onları uzatmak bir eziyet haline gelir. Keratin bakımı nedir, ne işe yarar sorusu ise işinize yarayacak çünkü keratin bakımı ile saçları hiç olmadığı kadar korumak mümkün.

Keratin maddesi, saçları oluşturan bu pulları koruma altına alır ve onların dışarıdan gelen faktörlerden dolayı zarar görmelerine engel olur. Yıpranmanın engellenmesine destek olduğu gibi saçın içine doğru nüfuz ederek onlara ciddi bir güç verir. Bu nedenle keratin bakımının ardından saç tellerinin hem daha düz olduklarını görmek mümkün olur hem de saçlar nem kazandıkları için hacimleri de artar.

Keratin bakımının ardından saç kırıkları azalırlar, elektriklenme son bulur ve güzel bir parlaklık elde edilir. Saçların çevresi keratin ile kaplı olduğu için bilhassa çok ince saç telleri olanlar, bakımın ardından tellerinin daha sağlam ve kalın durduklarını da fark edeceklerdir.

Ancak keratin bakımını saça uygulamadan önce kullanılan ürünlerde formaldehit adlı zararlı maddenin bulunmadığından emin olmalısınız. Güzellik merkezinize bu konuda sorular sorarak gerekli bilgiyi elde edebilirsiniz. Formaldehit geçmişte keratin bakımında sıklıkla kullanılan bir katkı maddesi idi ancak son senelerde onun insan sağlığına verdiği zararlardan dolayı ya çok düşük miktarlarda kullanılmaya başlandı ya da tamamen ortadan kaldırıldı.

Bakım yapıldıktan sonra elbette saçların düzenli olarak bakımlı kalmaları da önem kazanıyor. Saçlardaki keratinin akıp gitmemesi için sülfat içeren saç şampuanlarından uzak durulmalı ve saçlara bakım kremleri ile devamlı olarak bakım yapılmalı. Ayrıca ürünün ömrü sonsuz değil ve bilhassa diplerden yeni saçlar geldikçe bakımı yenilemek gerekiyor. Bu bakım tekrarlama süreci her kişiye göre değişebildiği için kuaförünüze danışarak ne zaman yenilenmesi gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.