Kemik Çıtlaması Neden Olur

KEMİK ÇITLAMASI NEDEN OLUR?

Kemik çıtlaması veya kütlemesi olarak adlandırılan durum, genellikle el bölgesinde kişilerin kendileri tarafından gerçekleştiriliyor ancak zaman zaman diğer kemik ve bağlarda bu durum doğal olarak ortaya çıkabiliyor. Bu çıtlama sesi genellikle zararsız olsa da bazen daha ciddi rahatsızlıkların da bir belirtisi olabiliyor. Dolayısıyla devamlı olarak çeşitli yerlerdeki kemiklerinde kütleme ve çıtlama sesleri ile karşılaşanların dikkatli olmaları gerekiyor.

Eklem çıtlaması olarak da adlandırılan bu durum, eklemlerin içerisinde bulunan ve kayganlaştırma görevi gören sıvının içerisindeki gazların bir anda boşalması ile gerçekleşiyor. Zira bir kere çıtlamış olan bir eklemde yeniden gaz oluşana kadar onu tekrar çıtlatmak mümkün olmaz. Bazen bu boşalma süreci doğal olarak gerçekleşebilirken, bazen de kendimiz ellerimizi bükerek veya çekerek kütletme adındaki eylemi gerçekleştiriyoruz.

Yapılan araştırmalar, boyun, bilekler ve diz gibi yerlerdeki kütlemelerin romatizmaya işaret olduğunu gösteriyorlar. Özellikle boynunu çıtlatmayı sevenler bunun uzun vadede felç ve fıtık gibi rahatsızlıklara sebep olabileceğini de akıllarından çıkarmamalılar. Her ne kadar boyun kütletmek anlık bir rahatlama sağlasa da uzun vadede kesinlikle zararlı.

Diz gibi bazı eklemlerde meydana gelen çıtlamalar ise genellikle kireçlenme belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa 30 yaşından önce diz ve bacaklarda duyulan çıtlamalar halinde hemen bir uzmana başvurmak gerekli çünkü kireçlenmeler uzun yıllar boyunca varolduklarında maalesef geri dönüşü ameliyat gerektiren hasarlara sebep oluyorlar. Sürekli çıtlamalar neticesinde kayganlaştırıcı gaz ve sıvıların bölgeden ayrılması, eklemler arasındaki aşınmanın da artarak tehlikeli düzeye gelmesine sebep oluyor.

Çıtlamalara eşlik eden ağrı ve şişkinlikler ise ortopedi uzmanlarının incelemesini gerektiriyor. Zira bu bölgede oluşabilecek iltihaplar daha büyük sorunlara yol açabiliyorlar.

Uzmanlar eklem problemlerinin önüne geçilebilmesi için her gün düzenli egzersizler öneriyorlar ve bunun yanında sağlıklı bir beslenme düzeni de çok önemli. Egzersizler sayesinde tüm kemik ve kas dokular gelişiyorlar, kireçlenmelerin önüne geçilebiliyor ve bunun yanında dokuların yenilenmesi de mümkün oluyor. Hareketsiz bir hayat yaşayanların iskelet sistemlerinde ciddi problemlerin yaşandığı biliniyor ve bu nedenle günlük yürümenizi yapmalı, evinizde ufak egzersizler ile bunu desteklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.