KEKİK YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR? - kozmetik-bakim

KEKİK YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi23 Ekim 2017 | KOZMETİK BAKIM

Kekik her ne kadar aslında yemeklerde ve salatalarda kullandığımız bir baharat olmasına karşın, onun öz yağların yapımında kullanıldığını ve bunun da kekik yağı olarak satışta olduğunu biliyoruz. Hem aktarlarda doğrudan saf olarak bulunabilen, hem de çeşitli kozmetik bakım malzemelerinin içerisinde yer alan kekik yağının cilde faydaları nelerdir diyorsanız, sizler için onun temel niteliklerini biraz değerlendirdik.

Kekik yağının doğrudan tüketimi, ciddi antioksidan değerleri nedeniyle bedenin kendisi için oldukça faydalıdır. İdrar söktüren, ödem attıran, sindirimi iyileştiren, libidoyu yükselten, hipertansiyona engel olan kekik yağı, kalp çarpıntılarına karşı bile çözüm olabilmektedir. Özellikle inflamasyonlara karşı etkili olan ve serbest radikaller ile savaşan bu yağ, içeceklere her gün bir kaç damla katılabilir ve böylece onun faydalarını değerlendirmek mümkün olur.

Lakin tabii ki onun cilt ve saçlar üzerindeki kullanımı da son senelerde daha popüler hale geldi. Pek çok kişi maalesef bunu uygularken bir hata yapıyor ve sonrasında bu hataların bedelini ödüyor. Kekik yağı sert ve yakıcı bir yağ olduğundan dolayı, onu kesinlikle cildinize veya saçınıza doğrudan sürmemelisiniz. Bu noktada yapılması gereken şey, cilt ile uyumlu olduğu bilinen hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytinyağı gibi diğer yağlar ile az miktarda karıştırmak. Bir kaç ölçek taşıyıcı yağın içerisinde bir kaç damla kekik yağı damlatmanız, onun etkilerini elde etmeniz için yeterli olacaktır.

Kekik yağının cilt üzerindeki en önemli faydası, yaşlanmayı giderici etkilere sahip olmasıdır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde cilt üzerinde ve alt katmanlarında biriken serbest radikaller ile mücadele eden kekik yağı, böylece doku ve bağların kırışarak yaşlanmalarına sebep olan hücre hasarlarını da minimuma indirmektedir. Uzun vadeli kullanımda aradan geçen yıllara rağmen yaşlanmanın yavaşladığını fark etmek mümkün.

Bunun yanında bir cilt sıkılaştırma ürünü olduğu için hali hazırda varolan kırışıklarınızın da bir miktarının ortadan kalkmasını sağlayabilir. Egzama, kaşıntılar, kızarmalar ve alerjilerden dolayı şikayetleri olan pek çok bireyin, kekik yağı kullanımı sonrasında bu şikayetlerinin azaldığı da görülmektedir. Anti bakteriyel, anti mantar ve anti viral özelliklerinin olması onun bu şikayetleri ortadan kaldırabilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı özellik onun sivilcelere karşı da etkili olabilmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.