Kavunun Faydaları Nelerdir

KAVUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi31 Mart 2018 | BESLENME

Kavun genellikle içki sofralarının vazgeçilmezi olarak görülür ancak onu tüketmek aslında her birimizin bir görevi olmalı. Zira çok besleyici yapısı ve bol sulu içeriği sayesinde bir yandan vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayan kavun, aynı zamanda su ihtiyacımızın giderilmesinde de büyük bir önem taşımakta. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan kavun, tam da bu aylara uygun olacak bir içeriğe sahip olduğu için onu mutfağınızdan eksik etmemelisiniz.

C, B ve A vitaminlerinin yanında B vitamininin çeşitlerini de içerisinde barındıran kavun, buna ek olarak K ve E gibi diğer vitaminlerde de belli oranlarda barındırmaktadır. Mineral anlamında demir, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi vücudumuzun kullandığı mineralleri taşıyan kavun, bu nedenle düzenli olarak mevsiminde tüketilmeli.

Kavunun en büyük faydalarından bir tanesi sindirim sistemini düzene sokabilmesi. Bol miktarda kavun yediğinizde müshil etkisini siz de geçmişte hissetmişsinizdir. Bağırsakları güzel bir şekilde çalıştıran kavun, bu sayede hem kabızlığa iyi geliyor hem de kolon kanseri gibi kanser türlerinin engellenmesi için büyük bir fayda sağlıyor.

Sigara içenler ise kavunun faydalarından iki yönlü olarak yararlanabiliyorlar. Bunlardan birincisi, kavunun nikotin ihtiyacını gideren bir yapıya sahip olması ve bunu nikotin barındırmadan yapması. Kavun yiyenlerin sigara içme isteklerinin azaldığını pek çok çalışma gösteriyor. Fakat buna ek olarak akciğerleri koruyan ve sigaranın etkilerinin kalkmasına yardımcı olan kavun, A vitamini içeriği sayesinde sigaradan kaynaklı A vitamini eksiklerinin giderilmesini sağlıyor.

İçeriğindeki yoğun A vitamini ve beta karoten maddesi sayesinde katarakta yakalanma sıklığını yarı yarıya düşürebilir, karanlıkta çok daha keskin bir şekilde görebilir ve göz yorgunluğundan kurtulabilirsiniz.

Kavunun bol C vitamini içeriği kansere karşı etkin bir koruma sağlarken, nabzı normale döndürebilmesi sayesinde dolaşım sistemi üzerinde de güzel bir etkiye sahip. Beyne daha fazla ve düzgün şekilde oksijen gitmesi ise stresten kaynaklanan sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Dolayısıyla kavunun doğal bir antidepresan etkisi gösterdiğini söylersek yanlış olmaz.

Folik asiti doğal olarak alabileceğiniz az sayıda meyveden bir tanesi olarak gebe yahut gebe kalmak isteyen kadınların da onu tüketmesi bir gereklilik. Fakat tabii ki gece gündüz kavun yememelisiniz çünkü folik asitin fazlası da azı kadar zararlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.