Katılım Bankası Nedir

KATILIM BANKASI NEDİR?

Yayın Tarihi02 Şubat 2018 | EĞİTİM

Ülkemizde bulunan bazı bankalar ve özellikle de İslami kurallara göre yönetilen ülkelerde bulunan pek çok banka, faizsiz bankacılık ya da diğer adıyla katılım bankası faaliyetlerinde bulunuyor. Ancak pek çok tüketici, katılım bankası konseptinin nasıl işlediğinden tam olarak haberdar değil ve biz de sizlere konuya dair bilmeniz gerekenleri biraz açıklamaya karar verdik.

Katılım bankacılığında, herhangi bir şekilde faiz uygulaması bulunmuyor ve bu konuda Müslüman tüketicilerin faizin haram olmasından dolayı mevcut olan hassasiyetlerine uygun davranılıyor. Dolayısıyla faiz yerine kar ve zarara katılma prensipleri uygulandığı için bu prensibi takip eden bankalara katılım bankası deniliyor.

Katılım bankalarına paranızı yatırdığınızda, bu para sinai ve ticari kuruluşlarda değerlendiriliyor ve oluşan karlar ve zararlara göre gelir elde edebiliyor yahut zarar görebiliyorsunuz. Dolayısıyla paranızı direkt olarak şirketlerin finansal sistemlerinde kullanılmak üzere katılım bankalarına kiralıyorsunuz ve daha sonra bankanın gerçekleştirdiği işlemlere göre kar payınızı alıyorsunuz. Zaten katılım bankaları da zaman zaman kar payı sistemi kullandıklarını belirtiyorlar.

Fakat bu faizsiz bankacılık sisteminin tüketiciler için en riskli yanı, bir ticaret işlemi olmasından dolayı karın garanti edilememesi. Hatta ana paranızın korunacağına dair bile taahhütlerde bulunulamaması, bazı tüketicileri korkutabiliyor. Ancak faizin tam da bu sebepten dolayı günah olarak bildirildiğini de unutmamak gerek. Zira faiz uygulamasında paranın nasıl değerlendirildiğine bakılmaksızın bankalar tarafından faizli bir geri ödeme yapılacağı garanti ediliyor.

Pek çok kişinin aklına katılım bankalarındaki geri ödeme oranlarının nasıl faizli bankalardakine yakın olduğu sorusu geliyor ve bu nedenle aslında faizsiz bankacılığın bir yalan olduğu belirtiliyor. Bu konuda bankalar tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, tüketicilere sunulan ve faiz getirisi gibi görünen oranlar, aslında geçen senelerde elde edilen getirilerin bir ortalaması. Yani faizsiz bankacılıkta geçen senelerde elde edilen kar oranları, kullanıcılara sunuluyor ve bu oranlara göre karar vermeleri sağlanıyor. Dolayısıyla geleceğe yönelik bir garanti para ödemesi olduklarını düşünmemek lazım.

Katılım bankalarında bulunan paralar ise devlet tarafından 100.000 liraya kadar garanti altına alınıyor ve bu nedenle standart bankalarda olduğu gibi bankanın batması halinde paranızı bu miktara kadar geri alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.