Karnıyarık Nasıl Yapılır Tarifi

KARNIYARIK NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi27 Ocak 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Patlıcan yemeyi sevmeyenlerin bile bayıldığı karnıyarık, hem patlıcanı hem de eti en ideal şekilde bir araya getirmesi nedeniyle eşine az rastlanır yemeklerden bir tanesi. Özellikle iş yerlerinde ve özel misafirlerin geleceği günlerde hazırlanan karnıyarık, hafif olarak tükettiğiniz aperatiflerin ardından ana yemek olarak oldukça beğenilecektir. Aslında yapımı oldukça kolay olan karnıyarık maalesef zor yemeklerden bir tanesi olarak bilinmektedir fakat inanıyoruz ki tarifimizi okuduktan sonra bu kararınız değişecek. Çok laf kalabalığı yapmadan karnıyarık tarifimiz için gerekenleri aktarmaya başlayalım.

Karnıyarık malzemeleri

  • Patlıcan (altı adet ve orta boy olarak)
  • Kıyma (iki yüz elli gram)
  • Domates (üç adet)
  • Soğan (iki adet)
  • Margarin (iki çorba kaşığı)
  • Sıvı yağ (yarım bardak)
  • Maydanoz (yarım demet)
  • Et suyu (bir bardak)
  • Tuz
  • Karabiber

Karnıyarık nasıl yapılır tarifimiz

Karnıyarıklarımızı yapmaya başlarken ilk olarak patlıcanlarımızı bir çizgi kabuk bir çizgi soyulmuş hale getirmemiz gerekiyor. Sıradan bir bıçakla ya da soyma aletiyle yapacağınız bu işlemin ardından patlıcanları ikiye ayırmalı ve ardından bir kap su içerisine bolca tuz koyduktan sonra patlıcanları içine atmalıyız. Bu şekilde aşağı yukarı yarım saat boyunca beklettiğimiz patlıcanlarımızı sudan aldıktan sonra güzelce yıkamalı ve daha sonra süzülmeye bırakmalıyız.

Sıra geldi domateslerimizi soymaya. Soyduğumuz domatesleri ikiye ayırdıktan sonra çekirdeklerini ayırmalı ve geri kalanlarını olabildiğince küçük bir şekilde kesmelisiniz. Daha sonra soğanlarımızı da doğruyor ve sıvı yağımızı bir tavada ısıttıktan sonra süzgeçte beklettiğimiz patlıcanlarımızı kızartmaya başlıyoruz. Patlıcanlar hafif renklenene kadar kızardıktan sonra tavadan alıyoruz.

Bu defa bir diğer tavamızı alıyor ve margarinimizi içine atarak eritiyoruz. Margarinimize soğanları döktükten sonra bir kaç dakika boyunca kavurmaya bırakıyoruz ve kıymamızın yüzde 80’ini soğanların yanına koyuyoruz. Kavurmaya bir süre daha devam ettiğimizde kıymalar sularını bırakacaklardır ve geri çektikleri zaman önceden küçük küçük doğradığımız domateslerimizi de yanına katıyoruz.

Kavurmamız artık rengini aldığında onu tavadan çekme vaktimiz gelmiş demektir. Kavrulan bu karışımın içine keyfimize göre biraz tuz ve karabiber ekliyor, pişirmediğimiz kalan kıymayı da katarak en güzel şekilde karıştırıyoruz. İlk başta patlıcanlarımızı ikiye ayırmıştık ve yarmıştık. Şimdi ise karışımımızı bu yarıklara doldurmalı ve damak tadımıza göre yeşil biber ya da domates atmalıyız.

Patlıcanlarımız dolduktan sonra onları fırın tepsisine koymalı ve et suyumuzu üzerlerinde eşit olarak dağılacak şekilde dökmeliyiz. Fırında yirmi dakikalık bir pişirme seansının ardından fırından aldığınız karnıyarığı dilerseniz maydonoz ve diğer otlarla da süsleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.