Karnesi Zayıf Olan Öğrenciye Nasıl Davranmalı

KARNESİ ZAYIF OLAN ÖĞRENCİYE NASIL DAVRANMALI?

Yayın Tarihi11 Haziran 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklarımız karnelerini aldılar ve bazıları için bu çok iyi bir haberken, bazı çocuklar içinse maalesef karnedeki zayıflardan dolayı pek de iyi bir haber değil. Çocukların karne ile birlikte yaşadıkları bu problemin üstüne bir de ailelerin baskısı ve davranışları eklendiğinde, çocuklarda geri dönülemez duygusal hasarlar da meydana gelebiliyor. Dolayısıyla karnesi zayıf olan öğrenciye nasıl davranmalı sorusunun cevabını sizler için değerlendirdik.

Öncelikle çocuklarda kötü karnenin sadece tembellikten dolayı ortaya çıkmadığını, çocuğun yaşayabileceği herhangi bir travmanın karnesine etki edebilmesinin yanında dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, disleksi ve bunun yanında hiperaktivite gibi pek çok diğer psikolojik ve gelişimsel bozukluğun da karnede zayıflığa yol açabileceği unutulmamalı. Yani çocuğunuzun zeki olmadığını ya da tembel olduğunu düşünmeden önce onun bu duruma gelmesinde başka faktörlerin de etkili olabileceğini kesinlikle unutmamalısınız.

İkinci önemli nokta ise her çocuğun her derste başarılı olmasının aslında her zaman gerçekleşmeyeceği. Zira pek çok çocuğun bir veya iki tane başarılı olduğu alan mevcuttur ve okuldaki dersler onun ilgi alanları dışında olabilirler. Müzikle çok yakından ilgilenen bir çocuğun Türkçe dersinden başarısız olması normal olabilirken, bazı çocuklar sınavlara doğru bir yöntem ile hazırlanarak başarısız olabilecekleri sınavlardan bile başarılı olarak çıkabilirler. Dolayısıyla kötü notların kötü bir hayata sebep olacağı algısından kurtulmalı ve onun hayatımı idame ettirebileceği alanlarda yönlendirmelerde bulunarak geleceğini hazırlamalısınız.

Anne babaların çocuklarının karnelerini bir övünç kaynağı olarak görmeleri ise aslında bu sorunun temelinde yer alıyor. Çocuğun notları sizin için bir övünç kaynağı değildir ve bu notlar onun geleceğini belirleme konusunda size çocuğunuz hakkında bilgiler vermektedirler. Böylelikle çocuğunuzun doğuştan gelen yeteneğinin hangi noktalarda yoğunlaştığını görmenize imkan tanımaktadırlar.

Çocuğunuzun karnesi kötü olduğunda bunu bir ölüm kalım meselesi haline getirmemeli, onun şahsına hakaretler etmemeli, başka çocuklar ile kıyaslamamalı, neden başarısız olduğunu konuşurken hangi alanlarda nasıl başarılı olduğunu da onunla konuşmalı. Böylelikle onun da kendi başarılarına odaklanması ve gelecekte kendini başarılı gördüğü alanlara yönelmesi mümkün olacaktır. Ağır cezalar gibi önlemler ise çocuğun gelecekte ailesi ile arasındaki bağın kopmasına yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.