Karne Hediyesi Ne Alsam

KARNE HEDİYESİ NE ALSAM?

Yayın Tarihi20 Eylül 2016 | EĞİTİM

Okullar henüz yeni açıldı ancak şimdiden bir karne hediyesi için düşünmeye başlasanız iyi olur. Zira pek çok çocuk, daha okul başlar başlamaz karne hediyesi için hayaller kurmaya başlar ve bu nedenle aileler de karne zamanı bir anda ne yapmaları gerektiğini bilemez bir durumda ortada kalırlar. Karne hediyesi ne alsam sorusunu kendinize şimdiden sormaya başladıysanız, sizler için bir araya getirdiğimiz önerilerimize de göz atmadan geçmeyin.

Karne hediyesi düşünürken ilk aklınıza getirmeniz gereken şey çocuğunuzun okuldaki genel durumu. Dersleri çok iyi olan bir çocukla kötü olan bir çocuğun hediyesi hiç bir zaman aynı olmamalıdır. Çünkü çocuklardan bir tanesine ödüllendirici bir hediye gerekecektir, ancak diğerine ise motive edici bir hediye daha uygun olacaktır. Yıl boyunca çocuğun notlarını ve gelişimini takip etmeniz yıl sonu hakkında size geniş bir fikir verecektir.

Karnesi iyi gelen çocuklarda yapılması gereken şey ise onun yaşına uygun gelişimini destekleyecek bir hediye almak. Örneğin, henüz ilkokula giden bir çocuğa bilgisayar almak ve bunu kontrolsüzce kullanmasına destek olmak sakınılması gereken bir davranışken, ona bisiklet alarak tatil zamanlarını bisikleti ile spor yaparak geçirmesini sağlamak ciddi bir fayda sağlayacaktır. Fakat her çocuğun yetenekleri kendine has olduğundan, müzik, spor kursu, güzel sanatlar eğitimleri, elektronik setleri gibi çeşitli alanlarda hediyeleri değerlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun yetenek ve ilgi alanlarını değerlendirmeden rastgele bir hediye alma işine girişmeyin.

Karnesi kötü gelen veya kötü gelmesi beklenen çocuğunuzun hediyesi ise yine ilgi alanlarına dayalı olmalı ancak biraz daha mütevazi olmalı. Burada karnesi iyi çocukların hediyeleri çok pahalı ya da çok şaşalı olmalı düşüncesini aklınızdan çıkarın. Zira pahalı ve zor erişilebilir, sıradan olmayan hediyeler çocukların sırf ödül için derslere çalışmalarına sebep olduğundan eğitim ve öğretimin özünü kaçırmalarına neden olmaktadır. Onları fazla şımartmamak için ölçüyü kaçırmayın.

Karnesi kötü notlarla dolu olan çocuğunuza ufak oyuncaklar, çeşitli kitaplar, güçlü olduğu yanlarına yönelik hediyeler alabilirsiniz. Bazı çocukların bazı konularda kabiliyetlerinin olmadığı ancak diğer konularda müthiş yetenekler gösterdikleri unutulmamalı. Bu nedenle gerekirse onları güçlü oldukları konularda destekleyerek sıradan eğitim hayatı yerine sevdikleri işe dair alanlara yönlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.